jirka F

Existuje vůbec slovo činec bez předpony zlo-, tedy od slova zločinec?

Mě to příjde trochu na hlavu. Jakoby blábol ale často to používal Filip84 tak se ptám.

Nejlepší odpověď
quentos

Ne. https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=%C4%8Di­nec&sti=EMPTY&whe­re=hesla&hsub­str=no
Ovšem když to někdo použije, nejedná se o blábol, ale neologismus.

Další odpovědi
annas

Slovo se mně nelíbí, ale někdo je začal používat, jeho věšc,. Ale je správně utvořené. Ve staročeštině existovalo, ale ve tvaru čincě = činitel, plnitel, Zřejmě kvůli lepší výslovnosti a změnou skloňování kmenového na rodové se koncovka -ce změnila na -ec. Podobně se používá – správce, nespisovně správec.
Zlo-čin-ec – složené slovo – činit zlo = zločin. Příponou –ec se tvořila podst. Jméno od sloves – dnes přípona málo produktivní.
Další slova – se základem činec. Ptačinec, krtičinec.

Staročeský slovník,

Pro zajímavost paradoxy
Ke slovu nevrlý nelze odvodit opak odsunutím předpony ne-, nýbrž jen přidáním této předpony: nenevrlý, přestože cítíme, že je takto složeno: ne-vrlý. Vrlý snad z „vrhlý“, tedy dobře narozený. .

Další paradoxy z dvojic – ujala se jen jedna., a to záporná. Nestyda – styda, Nešvar – švar, neřest – řest, nedouk – douk, nenávist – návist, nekňuba – kňuba, nevěrnice – věrnice.

Odkaz quentose nelze otevřít,, takže jsem nedověděla, co je v něm uvedené,

Rokio

Ano, například činec jako pachatel přečinu nebo přestupku. Činec nemusí být pouze zločinec a páchat zločiny.

paul1

Dobročinec?

zjentek

To by mohl být branec. Ti také hnijí v nějaké kobce a ani nemuseli udělat nic zlého. Třeba jim to nařídil jen nějaký zákon, anebo jen chtějí mzdu, nějakou tu výplatu. A jsou docela činní, tito branci.

Filip84

Je to středněčeské slovo, staročeského původu.

Ku příkladu Art. 28. Constitutio Criminalis Theresiana: „O Wyzrazenj Cžince, aneb o Udánj“. Nebo Art. 32. téhož „O Přiznánj Cžince, a téhož Odwolánj“.

Já chápu, že Kocour Mikeš, Malý Bobeš nebo Tarzan a jeho družka jsou asi príma čtení, při kakau na večer, ale tak potom se nesmíš divit, že toho moc nevíš, no. 🤷🏽‍♀️🤦🏽‍♀️

Zdroj: http://eod.vkol­.cz/iii32047/i­ii32047.pdf