zjentek

Existuje podnikání, kde jeho smyslem je dosáhnout ztráty?

A máte nějaké skvělé příklady z praxe?

Odpovědi
elkon

Bláboly. Zase už máš dost? Nechápu, že dva dny v měsíci píšeš rozumné věci a zbytek měsíce se chováš jak dement.

da ny

Takových „šikulů“ (úmyslných bankrotářů), kteří se před tím dobře zajistili,
už byly a jsou spousty …..

Disraeli

Ne, to by postrádalo smysl. Podníká se za účelem zisku, jinak by taky nikdo nepodnikal. Neznám taky zaměstnance, který by pracoval zdarma a ještě té firmě něco dával (stejná logika)… Pokud to vyloženě není nějaká dobrovolnická, charitativní činnost.
Pak jsou organizace, které nepodnikají za účelem zisku, ale taky určitě nestojí o ztrátový podnik. Pokud je ovšem automaticky nefinancuje někdo jiný s garantovanými dotacemi atd.
Taková ztrátová firma by krachla a neměla by to jak fungovat, jak platit lidi/zaměstnance, všelijaké dodavatele, materiál a různé náklady. Nebyla by životaschopná.

Může však účelově dojít k dočasně ztrátové období při podnikání. Několikaměsíční i roční.
Firma si vezme větší půjčky, podaří se ji odložit platby dodavatelům, apod., takže jejich dluhy znamenají ztráty. Ale dělají to, aby zvýšili objem práce a kapitálu. Takže to dělají pro budoucí vyšší zisk, který z toho vyplyne. I když po jisté období budou ztrátoví. Dočasné ztrátové podnikání na dluh.

Začínající firmy, hlavně ty, které už začínají „ve větším“, mohou po jistou dobu (i pár málo let), fungovat převážně ztrátově. To však nemusí být vyloženě účelné (i když může být, protože za jedno třeba vše vrací do firmy, ještě nesplatili všechny půjčky,firma ještě tolik nevynáší), ale prostě se zde taky čeká, až se firma zvětší a zlepší a bude generovat slušné peníze. Ze začátku to může být obecně nákladnější a nevýnosné… přesto do toho lidi vědomě chodí, s vidinou, že za pár let to bude velká, „samostatná“ a vysoce prosperující firma. Rozuměj, že majitel/é té frimy po dlouhou dobu z ní nemusí nic mít (naopak jen starosti), než ji vybudují v úspěšný podnik. Firmy/majitelé klidně obětují (potenciální) roční zisk kvůli dlouhodobému růstu.
Krom začínajících firem může být podobná situace u firem, které procházejí změnami, reformami, reorganizací, mění styl podnikání, investují, expandují (s většími ztrátami)… ale nedělají to pro ztrátu. Ztráta je zde většinou nezbytný, strpěný problém, který má něco přinést. Samy jsou dočasné, ale počítá se zde s nimi.

Někteří účelově zvýší výdaje/náklady, aby snížili daně (tyto náklady však většiou představují zlepšení podnikání a budoucích zisků). Klidně půjdou i do ztrát (respektive jsou to pro firmu investice do budoucna).
Rozpočet taky může být vyvážený, firma nemá žádné větší zisky nebo ztráty, ale příjmy pokrývají náklady… a některým to po jistou dobu může stačit.

Pak je tu možnost dceřiné (nebo nějaké podobné) společnosti, která spadá pod jinou společnost. Tato menší a závislá společnost klidně může být občas/často ztrátová, ale nevadí jim to, protože ji pokrývá ta větší, vlastnická firma… Krom toho, že ji podpírá (a pro tu větší to nic neznamená a nijak to nemusí pociťovat), tak se mohou vzájemně doplňovat, podporovat, poskytovat nějaké služby, produkty (za levnějc a mnohem výhodněji než cizí dodavatelé), atd. Její podnikání tedy nemusí být vždy úplně nějaké ziskové, ale něco zkrátka pro tu větší firmu může znamenat a není to pro ni náklad.

Krom těch velkých firem, můžou být malé firmy nebo živnosti, které dotyčný dělá jen jako koníček, pro zájem, pro pomoc ostatním a stačímu, když tu práci bude vykonávat i bez zisku (ale pochybuji, že by chtěl, aby byla rovnou ztrátová)… LEda, že by tomu dotyčnému nevadilo, že ten jeho koníček něco málo stojí a dělá mu radost to samotné poskytování těhc služeb.

Pak je tu možnost sabotérského podnikání, kdy nějaký zaměstnanec, třeba rovnou ve vedení, podnik pomalu sabotuje (zášť, závist, apod.).

Zlatý člověk

Každá lidská aktivta je o tom že někdo dosáhne zisku díky tomu že jiný má ztrátu, podívejme se na centralizaci, ti co jsou v centu mají zisk a ti co jsou daleko od centra mají ztrátu, nadbytek vytváří nedostatek, pokud se někdo brání okrádání tak je za to těmi co mají moc potrestán, spravedlnst je jenom ve smrti!

kurec

Definice podnikání je dosažení zisku, pokud negeneruje zisk nejedná se o podnikání