Avatar uživatele
JájsemRaibek

Existuje nějaký mezinárodně uznávaný signál-postoj pro přivolání pomoci na moři?

Volat když moře "šumí" je zbytečné, mávat je zřejmě také zbytečné, protože pozorovatel neví jestli mu mávám na pozdrav nebo máváním sleduji nějaký účel a většinou to vyhodnotí jako pozdrav.
Existuje nějaký mezinárodně uznávaný sognál-postoj pro přivolání pomoci, když u sebe nemám žádný prostředek-světlici atd.?
Třeba zkřížené ruce, roztažené ruce apod.. Něco podobného jako pro přistání vrtulníku, kdy osoba na zemi zdvihne ruce do tvaru Ypsilon bez jakéhokoli mávání a pro pilota tento signál znamená zde přistaň.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Disraeli před 11 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

„Tísňový signál, známý také jako tísňové volání, je mezinárodně uznávaným prostředkem pro získání pomoci. Tísňové signály se sdělují vysíláním rádiových signálů, zobrazením vizuálně pozorovatelného předmětu nebo osvětlení nebo vydáváním zvuku slyšitelného na dálku.”
Zde jsou ty typy signálů: https://transportsafety.vic.go v.au/…

Jen tohle se věnuje nouzovým signálům na moři:
https://en.wikipedia.org/…
https://en.wikipedia.org/… ve slovenštině: https://sk.wikipedia.org/…
Častá je červená světlice nebo oranžová dýmovnice (měly by být na lodi). Samozřejmě pokud jsou nějak bez přístrojů, bez energie a podobně, jinak se používájí rádiové signály, mayday, SOS (to vše se vysílá) a podobně.
https://cs.wikipedia.org/…
https://lodninoviny.cz/…

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Děkuji Disraeli, spíš mě zajímala jen ta jedna z odpovědí a tou je roztažení rukou a pomalé přibližování k tělu. V otázce jsem psal, že pokud nemám žádné prostředky. Např. stojím na opuštěném ostrově, jsem na vyčnívajícím útesu apod. a nemám u sebe nic a křik pomoc nepomůže. Mávání spíš vypadá jako pozdrav.

Avatar uživatele
Disraeli

No tak může to tak vypadat, ale víš co, máváš celými pažemi shora dolů v určitém intervalu... to každý kdo to uvidí (a rozpozná), tak pochopí, že volá o pomoc (haló, pomoc... snažení se o připoutání pozornosti, to je mávání rukama, dobrý signál pro pomoc).
Jinak pokud opravdu u sebe nemá nic a sám je doslova téměř nikde (třeba na malém prkně na moři), tak už mu asi nezbývá nic, než čekat a modlit se, že ho někdo náhodou najde. Pokud je na ostrově atd, tak kromě SOS do písku třeba velký oheň (takže zapálit ostrov :D).
Mávání rukama je lepší, jasnější/zřetelnější, než nějaký křížek (gesto/symbol rukama), který by z dálky možná ani nebyl vidět.

Avatar uživatele
Disraeli

BTW to mávání rukou má připoutat pozornost... natažené zvedlé paže a hlavně pohyb to celé udělá zřetelnější/větší = líp zaznamenatelné někde v dálce... a ono to není vyloženě pomalé mávání, spíš bych řekl středně rychlé.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví