Kepler

Existuje nějaké řešení pro strach ze smrti?

Smrt prý není zlá, jen umírání. Jak se s tím srovnat?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Souhlasím s tím, že smrt není zlá, jen umírání. Souhlasím s marci1 s tím, že v případě hodně starých lidí, obvykle dlouhodobě TĚŽCE nemocných si to OPRAVDU přejí „mít už za sebou“ (s tím zbytkem nesouhlasím) a souhlasím s auťáčkem.

Mě už rovnou několikrát doslova „sebrali hrobníkovi z lopaty“ (je prý zázrak, že vůbec žiju, natož že jsem relativně zdravý (úměrně svému věku pochopitelně), takže o tom „něco vím“.

Jednak – řešení EXISTUJE NEJEDNO. Jde jen o to si vybrat to správné, což je otázkou osobních preferencí a povahy. Toto „filozofické dilema“ jsem již také řešil (jednou, když jsem ležel v nemocnici a měl pořádně dlouhou chvíli), tudíž ti zkušeně naordinuji jednu z tatíkových léčebných procedur (byl to moudrý muž a vždycky si uměl poradit).

MÁŠ ROUPY?!
DOSTANEŠ PRÁCI!!! Jak říkám, tatík byl MOUDRÝ muž a mně trvalo celá léta a desetiletí, než jsem pochopil prostou eleganci jeho ultimátně účinných metod. Jasně, už to doslova vidím ve FullHD (jak by napsala led), jak prskáš, že to přeci není TAK jednoduché! (a vidím to proto, že to znám z VLASTNÍ zkušenosti) Jenže TO TAK JE!! :)

Máš už opravenou prskoletku? (Že to bylo v těch přírubách, že jo!?) Vyřešils debrownizaci domu? (Jestli ne, žijí na můj vkus moc dlouho, obzvláště když k tomu započítám fakt, že jsi chemik! ;) :D) Atd. atd.

Hele, někdy se řešení najdou TAK SNADNÁ, že to jeden až nechápe. Např. můj známý z mariáše (profesor filologie v důchodu – ale jinak prima chlap) trpěl podobnou „filozofickou vytížeností“.

Dneska chodí 2×-3× týdně na odpolední do Alberta dřepět za pokladnu (ale DOSTAT ho tam bylo téměř nadlidské – dovedeš si představit ty řeči > on, akademik přeci nebude dělat s nějakými mladými tupouny a primitivy, to je pod jeho úroveň, tam by nezapadl, blábláblá…) No a po prvním měsíci (než si zvykl na práci, to bylo pro něj taky MOC těžké, protože když někdo není celý život zvyklý pracovat na výkon/spočitatelnou kvantitu a učí se to na stará kolena…) už se tam doslova těšil! A dneska?

Je z něj aktivní dědek, báby mu nosí do práce koláče, buchty aj. „přátelské prezenty“ (To víš, chlap důchodového věku a sám, navíc profesor a „čipera“ [protože k důchodu si přivydělává nějakou cca desítku měsíčně], z toho jsou úplně hin – pořádají na něj doslova HON!) a on z toho má srandu. V práci si ho cení (jak jinak, protože kdo přijde mimořádně na šichtu, když někdo nečekaně odpadne – hned volají jemu a škemrají, jestli by „náhodou“ mimořádně nemohl přijít) a on je jednoduše spokojený, na nějaké filozofování nemá čas, dokonce i na mariáš! TAK TO PROSTĚ JE!

Chci tím říci, že řešíš KRAVINY, jelikož na toto téma víc než jinde platí – „Jeden MYSLEL a vymyslel VELKÝ HO..O!“ Já osobně ještě TOLIK věcí musím nejdřív zařídit/udělat/vy­řešit, protože když chceš něco pořádně, tak si to stejně musíš pohlídat/zaří­dit/udělat sám, to snad asi víš.

K tomuto závěru, rep. řešení tebou popsaného problému jsem nakonec dospěl po sáhodlouhých úvahách spíše empiricky, než analyticky, každopádně z pragmatického hledika je řešení BEZ POCHYBY správné a já se ho držím zuby nehty! (To je také důvod proč ze mne má strach nejen zubatá, ale i Chuck Norris, protože Aliendrone je nejen nejkrásnější, nejúasnější atd., ale i NEZNIČITELNÝ a NESMRTELNÝ!) Už tomu rozumíš? ;) :D :D

BTW – pořád čekáme na hlášení o tom, jak dopadla ta kontrola dotažení těch přírub, sakra vždyť už to je skoro 2 dny, to si na tu čtvrthodinovou práci stavíš nějakou speciální dílnu nebo co?! Zdá se mi, že k tobě nedorazil fakt, že den má 24 hodin, spát můžeš až potom! Tywoe, ty buď rád, že nejsem tvůj šéf, já bych ti prohnal perka, že by tě roupy hnedle přešly!! ;D :D :D :D ;)

Další odpovědi
marci1

Smrt je přirozená a čeká všechny. V naší společnosti je tabulizována, téměř vůbec se o ní nemluví. Mladší lidé se jí bojí více, starší lidé již méně a velmi staří lidé, kteří již mají velké zdravotní problémy by ji vlastně už chtěli mít za sebou. Někdo skoná náhle, nečekaně, někoho čeká bohužel v případě vážné nemoci tzv. „umírání“. Dle názorů některých těžce nemocných pacientů už v dnešní době existují velmi účinné léky na bolest.
Možná některé „děsí“ představa, že smrt je navždy. Platí to ale pro všechny, ale nikdo vlastně neví, co je po smrti. Žádný zemřelý nám to nemůže sdělit. Věřit můžeme čemu chceme. 🙂

led

Slovami filozofa: „Narodili sme sa, aby sme zomreli.“
Ja hovorím „Narodili sme sa, aby sme žili, než zomrieme.“
Nie smrti sa báť, ale väčší strach budí Neznámo. Viem, že Smrť čaká každého, ale kedy a akým spôsobom, to sa často dozvieme až po smrti. Najhoršie je to čakanie v predsieni Smrti.

Palpatine

Myslím si, že to přijde samo. Jedna z fází umírání a bohužel i ta jedna z posledních je samovolné smíření se s tím co přijde. Každého to jednou čeká, někdo to ani řešit nemusí, když má smrt nečekanou a rychlou.

autacek

Řešením je, rozptýlit se již za života.

Jiří Bohumil

Obšírně, ale pěkně Ti to napsal Aliendrone. Já to pouze zestručním, na delší „rozbor“ úvah tohoto druhu nemám ani čas, ani chuť.
Vyplň si život prací a koníčky a pak nebudeš mít čas na takovýhle „uhozený“ úvahy. Jendou to přijde sice na každýho (myslím tu smrt a umírání), je to jedna z mála spravedlivejch věcí na světě. Ale je hloupost nad tím zbytečně „bádat“ a tím pádem se i toho strachovat.
Lepší je spíš „bádat“ nad tím, co měl teď v otázce autacek. Zda by se neměl stát prý postarat o „základní lidskou potřebu“ SEX. Ha,ha,ha, to je nejlepší vtip, který jsem v poslední době zaregistroval.:-)))))

EKSOT123

Pošli bednu domácí meruňkovice a budu se za tebe modlit.
Ale už vážně – pokud by byl člověk absolutní ateista, asi není důvod k velkému strachu. Bude to možná drsný, ale holt se to musí tu chvíli vydržet.
Nápodobně pokud by člověk naopak byl věřící a smířený s Bohem. Přesto se i věřící smrti bojí, ale to spíš z důvodu, že to jsou poslední okamžiky zkoušky a snad by se dalo i vše ztratit. Proto se např. v modlitbě „Zdrávas Maria“ modlí i za hodinu své smrti.
Problém tedy myslím bude nejvíc ve strachu z toho, že člověk nemá úplně čisté svědomí. To samozřejmě nemá nikdo, ale přece jen je velký rozdíl, když je někdo vnímavý k trpícím a potřebným, jak je to v podobenství o milosrdném Samaritánovi. Ten sice neměl správnou víru, ale měl dobré srdce. A to se nese v životě s člověkem – sbírá špatné a dobré body za všechno možné, za každou drobnost. Ale bohužel je nutné ve finále nesejít z cesty. A křesťané prosí o odpuštění těch špatných už během života, takže při smrti jsou klidnější. Ono je to ještě jinak, ti nejprostší a nejsvatější se naopak těší na setkání s ním.
Tedy abych to nějak uzavřel – Při hodině smrti kdokoliv, jakýkoliv hříšník se může obrátit k Bohu s prosbou o odpuštění, jak to udělal lotr ukřižovaný s Kristem. Ale takto schválně uvažovat by asi nebylo úspěšné. Mnohem rozumnější je dělat pokání už dřív.
Není pro mě lehké tady psát možná opravdu jak exot, mezi spíš nevěřícími, ale jestli už tahle otázka byla dána,… tak by jste mě to třeba jednou vyčetli, že jsem nic nenapsal. Při hledání víry je nejlepší poprosit Boha o pomoc. Buď on je a rád pomůže, nebo není, čili nic.

Kepler

Díky všem za projevený zájem, příjemně mě to překvapilo. Snad už brzy přijdu na jiné myšlenky, zatím mám jenom takové chvilky. Konečně se mi podařilo sehnat si nějakou tu prácičku na částečný úvazek – 3 × 8 h týdně, odpol. směny. Jak na sviňu Babetta Light pořád stávkuje, budu dojíždět 2 × 3 km na obyčejném kole, čehož mám docela hrůzu, protože moje fyzička stojí za h… Snad si časem zvyknu.
Alien: zatím jsem na tom karbeci nic nenašel, dokonce jsem i vyměnil benzín.
Jsem z toho na větvi, že to začalo tak najednou, z ničeho nic. Docela mě to už sere!

aliendrone

ti říkám – pokud to před výměnou šlo a po ní ne (s tebou popisovanými projevy), tak jsou POUZE 2 možnosti – buď je to ten karbec (není moc pravděpodobné) NEBO to je v těch nedotažených přírubách/poš­kozených těsněních mezi nimi – saje to falešný vzduch!

Můžeš měnit benzín, můžeš vyměnit i vzduch v pneumatikách včetně výměny duší, můžeš i naleštit sedačku – to ovšem NEPOMŮŽE! Zkontrolovat ty příruby a těsnění je prostě LOGICKÝ úplně první krok. Teprve když to nepomůže (čemuž osobně moc nevěřím), budeš řešit samotný karbec.

I tam je možností hafo (přičemž většina spadá do kategorie „lidská blbost“ – ostatně jak to u takových poruch pravidelně bývá), ale je to stejné, jako když sestavuješ destilačku, tak ji sestavíš, pak naplníš a teprve pak zapálíš kahan. Ne naopak! Osobně jsem nakloněn tomu, že ten „machr“, který spáchal tu výměnu zase až takový machr nebyl, jinak by si toho, že bábinka nejede jak má všiml sám!

Takže chceme tu všichni slyšet – zkusil jsem dotažení těch 5 šroubů/matic! Jeden hajzl nebyl dotažený, tak jsem ho dotáhl a už to funguje jak má!

Nebo – všechny byly řádně stejnoměrně dotažené a přesto to nešlapalo jak má, tak jsem to rozhodil a zjistil jsem, že „machr“ použil na přírubu mezi válcem a sáním staré těsnění (nedal nové), popřípadě dal nové, ale neočistil řádně příruby od starého těsnění, tak jsem to očistil, dal nové, pečlivě smontoval (dotažení!) a už to jede jak má! To je celá chytristika, nic na tom není. Ale ty ne, ty radši vyměníš benzín, no! ;) :D :D

Kepler

Vždyť jsem psal, že na tom karboši jsem nic nenašel, tím jsem myslel i kontrolu dotažení šroubků, jak jsi radil. Asi mu to dám k reklamaci, však si za to nechal dost zaplatit.

aliendrone

Ok, takže dotažené to je, tudíž když to nepomohlo, musíš to rozhodit – sundat karbec (nemusíš odpojovat lanko od plynu ani benzín – jen povol ten šroubek na objímce stahující/držící karbec na redukci a sundej ho z ní). Následne odmontuj sací potrubí z válce (to jsou ty 2 šroubky na válci co s kontroloval) a zkontroluj těsnění/čistotu přírub. Jestli tam je STARÉ těsnění (vymačkané), tak dej nové a nezapomeň očistit kontaktní plochy příruby i na válci od starého těsnění. To samé udělej i na druhém konci toho potrubíčka – tedy na místě, kde se napojuje na tu dellorťáckou redukci, na kterou se nasazuje karbec (prostě ty druhé 2 šrouby, cos kontroloval, tam to rozhoď a postupuj stejně, jako v prvním případě včetně nového těsnění).

Následně smontuj (pečlivě a ronvoměrně dotáhni) a máš OPRAVENO! (pochopitelně jestlis „náhodou“ nezapomněl něco nahlásit, co tobě „nepřijde důležité“ a závada není přímo od výroby v karburátoru) BTW – funguje sytič (vyskakuje po přidání plynu)? A když už v tom budeš, rovnou odpoj fajfku, vymontuj svíčku a ideální by bylo poslat její fotku, každopádně zkontroluj vzdálenost elektrod (měla by být 0,9mm) a jestli není moc zasraná úsadami/popiš jejich barvu.

To bys měl dělat v rámci běžné údržby tak jako tak, takže směle do toho, výsledek (jak svíčka vypadá) nám hodně řekne! A dobře pak svíčku utáhni (jestli má najeto víc jak 10000km, popřípadě je starší 5let – dej novou!!), ale neber na to dotažení nějakou páku, je to závit v hlíně, když ho strhneš, budeš muset měnit hlavu!

Prozatím vše, ale jak říkám – jestli je ten nový karbec OK (obvykle bývá), tak jinde chyba být NEMŮŽE. (pokud si „něco nezatajil“ / něco ti neuniklo) :)

led

aliender, máte pravdu až na to, že som to videla a počula priestorovo nie 3D ale 4D (ak k tomu pripočítam aj čas) s Dolby 7.2 zvukom.

Je pravda nielen na penziu sa treba pripraviť a aktívne si ju užívať, či už za finančný príspevok, alebo bezplatne (to už záleží od každého jednotlivca) a treba počítať aj so stretnutím s tou vychrtlou Pepkou s kosou a „hin se ukáže, kdo z nás dvou“ ozaj, podľa popisu vidím, že máte nejaký dobrý zdroj náhradných dielov a servis, to si vozíte so sebou, keď vnukáte na našu planétu 🙂

led

aliendrone, ospravedlňujem sa za zdrobnelú skratku vášho mena. Dúfam, že za to nepošlete na mňa modré ohnivé blesky ☹

aliendrone

:) Hromy blesky se protentokrát konat nebudou, už jsem je vyslal směr Kepler. Tihle chemici! Se vsadím, že už si určitě spočítal ideální stechiometrickou rovnováhu směsi paliva a vzduchu. Pak na to zavolá „machra“ nebo s tím zajede do servisu, kde mu borec, který slovo stechiometrie nejen že nezná, ale nedokáže ani vyslovit bez zakoktání, tak ten mu dotáhne ty příruby/vymění ta těsnění. :( Chjo…

Jinak – NDčka mi nejsou třeba, aliendrone je nezničitelný a proto i neopotřebova­telný! Forever young! ;) :D :D

(Zejména co se duševní vyspělosti týká, zde je to přímo markantní, soudě dle komentářů jiných, neustále se mě nejapně ptajících, KDY už konečně dospěji a dostanu rozum! A to aniž by se obtěžovali domýšlet logické nesmyslnosti svého požadavku, který je v naprostém rozporu s principem „forever young“!) ;) :)

led

No, keď oni si myslia že aliendrone je človek! Buhahaha už som sa tak dlho nenasmiala, „aliendrone a človek…“ ale veď človek vie že neustála samochvála smrdí…, kam sme to dopracovali. Nevidel tu niekto Arniho Šwarcíka Hasta la vista?

aliendrone

Konečně někdo, kdo tomu trochu rozumí! ;) :D

Ale ne zase moc, protože z „Hasta la vista“ mají strach leda tak Sarah Connor (obecně ženy) a pak možná nebožtík Bill Paxton, kterýžto je znám jako jediný herec, který měl tu čest nepřežít setkání s Alienem, Predátorem i Terminátorem. ;) :)

Každopádně je jisté, že chudáčkovi Terminátorovi se hrůzou z Alienů roztavily obvody – proto také není žádná sága „Aliens vs Terminátor“. (logicky, kdo by šel do kina na max. dvojminutový film, taková nuda sledovat rozpouštění kovu v kyselině! ;) :D :D

T – 800 prostě i pro toho nejubožejšího drona není žádný soupeř, to je celé! ;) :D :D

Kepler

marci: s těmi obavami ze smrti to je asi jinak. Zdravý a mladý člověk na ni moc nemyslí. Sám se čím dál častěji přistihnu, že myslím na smrt. Možná ani tak nejde o strach, jako spíš o lítost, že budu muset odejít. Anton Grosz se tím zabývá ve své knize, na jejímž základě napsala zajímavý článek Doktorka: http://duchov­no.doktorka.cz/strach-smrti/

briketka10

Ne :(