Gestas

Existuje nějaká země, ve které není znásilnění trestným činem?

Nejlepší odpověď
annas

Znásilnění manželem je legální v těchto zemích:
"v Ghaně, Indii, Indonésii, Jordánsku, Lesothu, Nigérii, Ománu, Singapuru, Srí Lance a Tanzánii

Odsouzený může uniknout trestu, pokud se oženil s obětí v Bahrajnu, Iráku, Jordánsku, Kuvajtu, Libanonu, Palestině, Filipínách, Tádžikistánu a Tunisku. To je také možné v Řecku, Rusku, Srbsku a Thajsku za okolností, kdy „manželé mají sexuální vztah“ a dívka se považuje za příliš mladou, aby souhlasila se sexem.

Odsouzený může uniknout trestu tím, že dosáhne urovnání s oběťmi nebo rodinou oběti v Belgii , Chorvatsku, Iráku, Jordánsku, Kazachstánu, Libanonu, Palestině, Nigérii, Rumunsku, Rusku, Singapuru a Thajsku."

„V 15 ze 82 zkoumaných jurisdikcí, včetně Belgie, Nizozemska, Lucemburska a Jordánska, stejně jako Nigérie, Pákistánu, Afghánistánu a Jemenu, je znásilnění považováno spíše za otázku morálky než násilí.“

Zdroj: zpráva Equality Now 2017

https://www.the­guardian.com/glo­bal-development/2017/mar/0­6/women-un-member-states-failed-by-rape-laws-sexual-violence-study-equality-now

„Zákony o znásilnění také stanovují věk, od kterého je sex legální. Většinou je to mezi 15 a 18 lety (a někdy je hranice pro chlapce vyšší než pro dívky), ačkoli například ve Španělsku se mladí mohou milovat už od 13 let. Ve většině zemí nemůže nezletilý legálně souložit s dospělým, i kdyby on sám se sexem souhlasil. Ovšem zákony se liší, což může vést k právním výstřelkům. Například sedmnáctiletý s patnáctiletou mohou mít legální pohlavní styk v Dánsku, ale v Británii tím spáchají trestný čin, byť v praxi bude riziko jejich stíhání minimální.“
https://www.ty­den.cz/rubriky/zah­ranici/evropa/co-je-to-vlastne-znasilneni-tezko-definovat_245705­.html

Islám
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozumite-tomu-nekdo-je-tu-nejaky-znalec-islamu

U těch žen, „jichž zmocnily se vaše pravice“ (4. sūra Ženy, verš 24.), tedy otrokyň a válečné kořisti, je možné sex vyžadovat i silou, a to bez ohledu na to, zda jsou to ženy svobodné nebo vdané a zda jejich manželé žijí nebo zemřeli.
https://www.in­fo.cz/svet/zna­silnene-maji-v-arabskych-zemich-smulu-neprokazou-ho-634.html

Další odpovědi
JájsemRaibek

Některá z těch islámských zemí to je. Tam nelze znásilnit manželku a pokud k tomu podle našeho práva dojde, tak se nejedná o znásilnění.
Cituji: „Podle súdánského práva není znásilnění manželem trestným činem.“
https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/svet/4757­11-sudanska-divka-odsouzena-k-smrti-za-vrazdu-manzela-popsala-jak-byl-nasilnicky.html

ivzez

Možná brzy Austrálie.
Jedna tamní „aktivistka“ je pro snížení trestu za znásilnění,
neboť prý ve většíně případů jde „jenom o špatný sex“…

Kepler

Nevím, jak to v jednotlivých zemích mají ošetřeno právně, ale v ortodoxně islámskýh zemích za to může být dokonce trest smrti – PRO ZNÁSILNĚNOU!

Islám sice považuje znásilnění za těžký hřích a jako trest stanoví trest smrti, zároveň však disproporce mezi silou svědectví ženy a muže a jejich právy a povinnostmi zejména na poli sexuální morálky způsobuje, že podle striktně islámského práva znásilněná žena často nemá šanci dobrat se u soudu zastání, pokud nejsou jiní z pohledu islámského práva věrohodní svědci. V řadě případů by její pokus o obvinění násilníka skončil jejím uvězněním a popravou.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zn%C3%A1sil­n%C4%9Bn%C3%AD#Is­l%C3%A1m