df

Existuje konspirační teorie o důvodu „odstranění“ Jana Masaryka?

Proč byl vypadnutý z okna a komu se to hodilo?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pepa25 se v diskuzi MÝLÍ. Teorii o vraždě Masaryka by KAŽDÝ zhovadilý bolševik označil za konspirační, venkoncem vyšetřování PROBĚHLO a důkazy o vražedném útoku NEBYLY NALEZENY. Tečka. Když „ne/konspirovat“, tak PLS stejným metrem na obě strany. ;) :)

Přirozeně nepochybuji o tendenčnosti tehdejšího vyšetřování a o tom, že šlo o vraždu JSEM PŘESVĚDČEN, jakkoliv důkazy přirozeně nemám. :)

Potřeba smrti J. Masaryka je tak trochu záhada. Asi za tím stojí jeho „ministerký post“ v emigrantské vládě v Londýně. Z tohop titulu byl od počátku účastníkem Benešových čachrů se Stalinem a zkrátka „věděl moc“, dost možná to měl i podložené (něco málo o tom zmiňuje Moravec, tehdejší šéf vojenské zpravodajské služby ve svých pamětech, jakkoliv i ty jsou dosti pochybné).

Jenže na rozdíl od samotného Beneše (který již stříhal metr do penálu) byl Masaryk v relativně DOBRÉ kondici. A to, že si „rád šňupnul“ na tom nic nemění, kokainismus se prakticky nepodepisuje na mentálních schopnostech (nedochází k jejich degeneraci).

Jakožto nositel „slavného jména prezidenta osvboboditele“ a mezi lidmio MIMOŘÁDNĚ populární (popularitu získal svými radiovými projevy z Londýna během okupace a především díky osobním charakterovým vlastnostem, měl prý mimořádný smysl pro humor a dokonce prý jako jediný mohl trousit lechtivé komentáře v přítomnosti britské královny, což jinak nebylo absolutně tolerováno) existovala NEBEZPEČNĚ velká možnost, že pokud by utekl na západ, tak by kolem něj vyrostlo „hnutí odporu“, o které by se opíraly domácí kruhy/odpůrci bolševického režimu. A tomu bylo třeba bezpodmínečně zabránit.

Důvody (vážné) k jeho odstranění by se tedy snadno našly, ale pravdu se již těžko dovíme. :)

Další odpovědi
Filip84

Proč hned „konspirační“? To zavání něčím nepatřičným, negativním a tak nějak vůbec něčím, co bychom měli odmítnout ipso facto jen proto, protože to nějaká prasečí hlava označila nálepkou „konspirační“.

Příčina úmrtí Jana Masaryka nebyla nikdy, objektivně, ustanovena, s jistotou blízkou materiální pravdě. Tedy, myslet si může kdo chce co chce, je jen nějaká typová pravděpodobnost, tu větší, tu menší.

Mohlo jít o sebevraždu, či vraždu. Typově je mnohem pravděpodobnější vražda: výkaly na okně, Jan Masaryk byl silně věřící etc. Za vraždou mohla (ale také nemusela, přímé důkazy chybí) stát NKVD, je to docela pravděpodobné, ale nic víc a nic míň.

Konec konců, dobře shrnuto je to i na Wikipedii.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Smrt_Jana_Ma­saryka

led

Prirodzene, tam kde je politický boj, sa vždy dôvod na konšpiráciu nájde.
Myslíte, že ani dnes nejestvujú v spravodajských médiách konšpiračné informácie, rozdielné v rovnakej správe v inom (pre vás spoľahlivom) médii?
„Prípad Masaryk“ sa dodnes vysvetľoval a vysvetľuje tak, ako sa to (mediálnemu) autorovi, či zadávateľovi danej informácie hodilo a hodí.

Filip84

aliendrone: Kdyby to bylo, jak píšeš, tak by nad jeho smrtí nebyly žádné nejasnosti, nebo chceš-li, konspirace. Každý nerozvojový stát má nějakou rozvědku a každá taková rozvědka podobné věci umí „zařídit“: prostě by ho zachvátil automobil. Nebo by mu něco propašovali do jídla, a on by zemřel na mrtvici. Nebo by ho přejel vlak – to je ideální řešení, protože ten ho tak rozšmelcuje, že to jde vždycky uzavřít jako sebevraždu. Nebo tak něco. A už vůbec by „nezmizeli“ všichni, kteří s jeho koncem měli něco společného.

Je to, samozřejmě, možné, ale je to málo pravděpodobné. Mnohem pravděpodobnější se jeví to, co vyplývá od badatelů (viz můj odkaz níže v diskusi), že s ním měla StB nějaký plán (třeba na Befehl NKVD, je to dost pravděpodobné) a něco se zvrtlo. To se stane, raz dva; byla revoluce, a když je revoluce, vždycky, v každé revoluci, tak se zapojují sice angažovaní, ale blbí a neschopní lidé. No a, potom, co s tím jiného, než to „přikrýt“ simulací sebevraždy?

Oni takto fungovali, taková byla doba a Masaryk byl „velké zvíře“. Když mohli být „realisováni“ a „vůdci záškodnické skupiny“ jiní, proč by na tom měl být Jan Masaryk jinak? Holt se něco stalo, co se stát nemělo, něco bylo jinak, než se očekávalo, a / nebo někdo něco pohnojil. A tak …

Mnohem pravděpodobnější. 🙂

df

Aliendroene>>děkuji za tvou odpověď

df

Protože v konspiračních teoriích se většinou skrývá klíč k pravdě.

Pepa25

Ne. Teorie vraždy Jana Masaryka není konspidrační, ale naopak pravděpodobná, přesně jak to popsal Filip. Tady by nešlo o tajemní spiknutí, ale chladný kalkul NKVD.

Filip84

Tak mrkni tady: https://badate­le.net/kdo-vyvrazdil-vsechny-svedky-smrti-jana-masaryka/

df

👍