Rokio

Existovaly šlechtické tituly i ve starověku? Pokud ano, můžete uvést pár příkladů?

Nejlepší odpověď
annas

Šlechtické tituly se objevily až ve středověku.

Existoval např. tiotul hrabě, ale měl jiný význam.

"Hrabě byl původně královský úředník, ale zhruba od 9. století se tento titul stal dědičný. Od středověku je hrabě řazen mezi vyšší šlechtu. Oficiální oslovení hraběte je Excelence (dříve Vysokorodý pán nebo Hraběcí Milost). Pouze v případě mediatizované německé šlechty je správné oslovení Osvícenosti (Eure Erlaucht).

Ve starověkém Římě se jednalo o úřední titul, jejž používali doprovodci některých magistrátů.

Hraběcí titul se na rozdíl od řady jiných šlechtických hodností stal součástí šlechtické titulatury prakticky ve všech evropských monarchiích." atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hrab%C4%9B

Další odpovědi
aliendrone

Šlechta je termín vztahující se k především k feudalismu, nicméně i ve starověku existovaly společenské třídy, které s ohledem na postavení/pravomoci a dědičnost titulu by se za šlechtu daly považovat. Typicky třeba ve starověkém Egyptě titul „nomarcha“ [vrchní správce území/ tzv. „nomu“], ve starověkém Římě by se dali příslušnící senátorského stavu považovat za „vyšší šlechtu“, equité za „nižší šlechtu“ – jakkoliv to bylo složitější. (Musíš chápat, že po přechodu od království směrem k republice a následně k císařství kontinuita stavu senátorů/jezdců byla zachována.)

Kelt

Po Juliovi Ceasarovi vzniklo pojmenování Císař, po Karlu Velikém , označení Král. Ten kdo hrabal pro sebe nebyll hrabě. Ale jinak šllechta se objevuje za feudalismu, ale například v Bibli se hovoří o bitvě králů, ale ti asi měli jinou funkci než dnes, i když byli vládci.