MonkeyKing

Existoval Sokrates?

Vím, že se to zdá trochu hloupá otázka, ale někteří vědci tvrdí, že prý neexistoval, že si ho Platón vymyslel – co je na tom pravdy? Napovídá tomu také, že nenapsal žádné knihy.

Nejlepší odpověď
annas

Je to tak.

V učebnici Úvod do světa idejí od kolektivu autorů se uvádí:

Zůstává stále otázkou, zda je S. Platonův výmysl, I když si historikové uvědomují, že Platon měl vynikající literární schopnosti. Ale i přesto jsou mnozí přesvědčení, že je S. postava nepochybně založená na historické pravdě.

To, že S. nenapsal žádné dílo, nic neznamená. Sokratovy otázky měly povahu mravní, zabýval se tím, jak by lidé měli žít. Diskutoval se studenty, je považováný za jednoho z nejmoudřejších učenců antického světa atd. Stejně Xantipa se uvádí jako S. manželka.

Dnes už se zřejmě nedovíme, jak to ve skutečnosti bylo.

Další odpovědi
Zbynas

Přesně to se řešilo už na zahraničním fóru, viz zdroj.

Cituji část "o Sokratovi nepsal pouze Platon, ale i Xenophon, Aeschines atd. … "; víze ten zdroj.

Zdroj: http://historum­.com/european-history/30589-did-socrates-exist.html

lexx

nevím…já ty chlapy z 2.směny moc neznám

marci1

Víme, že nic nevíme. 🙂

isteron

Možno napísal, len sa to nezachovalo.

bolak

annas („Sokratovy otázky měly povahu mravní, zabýval se tím, jak by lidé měli žít. Diskutoval se studenty, je považováný za jednoho z nejmoudřejších učenců antického světa“):

takže takovej řeckej cimrman :))