Luciasek

Exekuce -prodej movitych veci

Dobry den
Chtela jsem se zeptat,jestli je mozne ,aby mi exekutor sebral i napr.postele deti,mou sedacku na ktere lezim a pracku s lednickou. Pan exekutor tvrdi,ze muze. Nemeli by tyto veci spadat pod obvykle vybaveni bytu?
Dekuji

Nejlepší odpověď
hanny 2

Televize i sedačka nejsou pro domácnost nezbytné

Předměty, jež jsou vybavením domácnosti a které nemůže exekutor zabavit, musí být skutečně a plně nutné k uspokojování hmotných potřeb rodiny. Z judikátů nejvyššího soudu tak již víme, že sedací souprava, kterou mnozí považují za nutnou součást domácnosti, může být exekutorem zabavena. Stejně tak televize rozhodně není předmětem nutným k uspokojování hmotných potřeb rodiny. To samé lze říci o mikrovlnné troubě, hodinách, koberci, psacím stole, skříních a dalším nábytku.

Exekutor by naopak neměl zabavit učebnice a školní pomůcky dětem, prádlo a oblečení členů domácnosti, věci pevně spojené se zdmi či podlahou, jako umyvadlo, vanu, sprchový kout, dveře či topná tělesa.

http://www.ze­nyprozeny.cz/ar­t/1-co-vam-exekutor-nesmi-vzit/

Exekutor by rovněž neměl mít právo zabavit obvyklé vybavení domácnosti, které dlužník nezbytně potřebuje k životu. Jenže v tomto bodě hodně závisí na úsudku samotných exekutorů. Žádný zákon nestanoví, jaký majetek člověk k životu potřebuje.

Třeba pračka může být podle jednoho exekutora zabavitelná, podle jiného ne. Záleží na tom, jak exekutor vyhodnotí potřeby rodiny. Podobné je to s ledničkou. Existují exekutoři, kteří prohlásí, že ji člověk k životu nepotřebuje, protože si může nakupovat potraviny každý den, a nemusí je tedy skladovat. Pokud ale používá léky, které je třeba uchovávat v chladnu, ledničku k životu nezbytně potřebuje a exekutor by ji neměl zabavit.

http://tn.nova­.cz/zpravy/eko­nomika/exekuci-pribyva-co-vam-exekutor-nemuze-zabavit.html