Gestas

Dostanu v Německu pokutu za špatnou ekoplaketu?

Dejme tomu, že mám benzinový vůz plnící EURO 6 a mající tedy nárok na zelenou nálepku (pro nejekologičtější vozy). Ale já si tam místo toho nalepím žlutou ekoplaketu pro vozy o něco méně ekologické a vjedu s tím autem do emisní zony, kam mají vjezd povolen vozy se žlutou a zelenou ekoplaketou. Dostanu pokutu, kdyby mě policie zastavila v té emisní zoně?

Odpovědi
Arne1

Dotaz je nesmyslný.
Plaketu si nelepíš ty, ale vylepuje ti ji Stanice technické kontroly DEKRA podle údajů ve velkém TP. Plaketa platí pouze pro SPZ/RČ na ní uvedené, při výměně RZ se musí opatřit nová.
Takže pokutu můžeš dostat pouze za vjetí do vyšší zony než tě plaketa opravňuje. To v případě rozumně starých benzíňáků prakticky nepřichází do úvahy.

edit: Protože plaketu ti vylepí oficielní instituce na základě oficielního dokumentu, je to defacto výpis z techničáku. Kdybys tam měl nalepenou jinou než ti odpovídá (byť je to nesmysl), tak to v terénu nikdo nebude řešit.

Kryšpín

Německá policie je důsledná a čecháčkové nemají v Německu velkou obliibu