COVERENDER

Doprovod k lékaři

Kdyz vezu rodice k lékaři a necham si potvrdit propustku z práce, mam ze zákona právo mit cely den volno, nebo jenom např. 4 hodiny?

Nejlepší odpověď
standa

Jedná se o klasickou „osobní překážku v práci“, kterou upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb.,

V příloze k tomuto nařízení je v odstavci č.8 toto ustanovení:

8. Doprovod

  1. Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na NEZBYTNĚ NUTNOU DOBU, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu

1. s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu.

Z výše uvedeného vyplývá, že máte nárok i na CELÝ den, ale bylo by vhodné mít ´pro sichr´ kus papíru od doktora, který potvrdí tu „nezbytnost“ celého dne.

Další odpovědi
panenka

ano máte ze zákona právo na celý den mít volno