dust8

Doporučíte nějakou literaturu, která obsahuje alegorii?

Alegorie jako literární stylistický útvar označuje text, jehož doslovný, první význam není podstatný (a nemusí být ani smysluplný), ale který obsahuje význam druhý, hlubší a skrytý. Úkolem alegorie je většinou tento pravý význam skrýt tak, aby jej pochopili jen zasvěcení.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Alegorie

Nejlepší odpověď
annas

Něco jsem si vybavila.

Starší literatura – Petr Chelčický – Silt viery pravé – síť = náboženství a církev, která mají chránit ryby. Ale síť narušují, tedy trhají ryby = alegoricky král, císař či papež., kteří nežijí podle křesťanských zsád

J. A. Komenský a jeho Labyrint – satilrická alegorie světa jako města s postavou poutníka jako vzdělance – sám autor. Průvodci Všezvěd a Mámení.

Albert Camus – Mor – alegorický román – vyprávění lékaře o lidech ve městě zamořené morem. = zlem.

George Orwell: Farma zvířat( – alegorický satirizující román, který formou bajky ukazuje principy bolševické revoluce.

Alegorické jsou rovněž bajky

V odkazu najdete ukázky. Můžete si pak vybrat podle autora.

http://www.klub­knihomolu.cz/12006/po­hadkova-odpoledne-nejznamejsi-bajky-%E2%80%93-ezop-la-fontaine-krylov/

Další odpovědi
Kelt

Napadá mne Karel Havlíček Borovský – Král Lávra a Křest svatého Vladimíra,. dále může být třeba určité pasáže z Bible, kde nejde o příběh, ale o podstatu. A když se nad tím zamyslíš, tak v každém díle je vlastně alegorie, například v pohádkách, písničkách a podobně.