Kelt

Dokážete vyslovit určité hlásky, resp. fonémy, jako naši sousedé?

Předpokládám, že jste skoro všichni Češi a dovedete vyslovit správně slovenské fonémy, hlásky a slabiky např. čo, a jiné.
Pokud jste rodilí Slováci, činí vám problém hláska ř. (Omlouvám se za malé češi, ale Ceši, nejde mi háček)
Manželka je Slovenka a směje se mi, jak říkám čo, že se podle toho pozná Čech. Ona umí perfektně ř. A jak jste na tom vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Jen upřesňuji pojm

.Foném je abstraktní konstrukt, který vzniká v hlavě, když se vysloví, je to hláska., tedy fón. Zapsaný foném = gramém – např. ks – zapíšeme jako x.

Nikdy jsem slovensky nemluvila souvisle, ale myslím si, že mně chybí měkkost slovenštiny. Když hlásky vyslovím, není to pravé ořechové.

Ne všichni Češi mluví perfektně slovensky, platí i naopak. Moje kolegyně byla Slovenka, ale za 30 let se nenaučila správně česky. Stejně i u Mistra Margity je poznat, že není rodilý Čech.

Možná se naučí vyslovovat slovenské hlásky měkce tzv. bilingvisté – jeden z rodičů byl Slovák, nebo když se přestěhovali z Čech na Slovensko.

Další odpovědi
Drap

Nedělá mně to problém

Kepler

Mluvit slovensky mi nedělá problém, a i když si myslím, že vyslovuji správně, Slováci stejně poznají, že nejsem Slovák. Nepatrně jiná výslovnost, intonace, čo ja viem? Totéž platí i naopak. Takový Babiš mluví československy, neřekne „mluvit“, ale „mluviť“.

paul1

Manželka je Slovenka, takže jsem se něco přiučil a nemám problém. Ale v běžné mluvě bych také „říkal“ československy.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Kelt: píšeš „Č“ pomocí klávesy pro velká písmena a „č“?

Kelt

Ano píšu, mám tam něco divného s klávesami. Nad o napíšu čárku, ale číslo 7 musím psát na s přeřadovačem nad ý. A ve slově přeřadovač jsem chtěl použít háček, ale nějak mi to nefunguje. Asi si vypíšu znaky a budu je tam vkládat.

Pepa25

Pokud vám zlobí diakritika, tak můžete mít (omylem) přepnutou klávesnici. Pokud máte Win10 svítí vám zpravo dole vedle data a času „CES“ jako česká klávesnice?