Kelt

Dokážete vyslovit určité hlásky, resp. fonémy, jako naši sousedé?

Předpokládám, že jste skoro všichni Češi a dovedete vyslovit správně slovenské fonémy, hlásky a slabiky např. čo, a jiné.
Pokud jste rodilí Slováci, činí vám problém hláska ř. (Omlouvám se za malé češi, ale Ceši, nejde mi háček)
Manželka je Slovenka a směje se mi, jak říkám čo, že se podle toho pozná Čech. Ona umí perfektně ř. A jak jste na tom vy? Děkuji.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 5 dny Sledovat Nahlásit

Nejlepší odpověď
annas

Jen upřesňuji pojm

.Foném je abstraktní konstrukt, který vzniká v hlavě, když se vysloví, je to hláska., tedy fón. Zapsaný foném = gramém - např. ks - zapíšeme jako x.

Nikdy jsem slovensky nemluvila souvisle, ale myslím si, že mně chybí měkkost slovenštiny. Když hlásky vyslovím, není to pravé ořechové.

Ne všichni Češi mluví perfektně slovensky, platí i naopak. Moje kolegyně byla Slovenka, ale za 30 let se nenaučila správně česky. Stejně i u Mistra Margity je poznat, že není rodilý Čech.

Možná se naučí vyslovovat slovenské hlásky měkce tzv. bilingvisté - jeden z rodičů byl Slovák, nebo když se přestěhovali z Čech na Slovensko.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Drap

Nedělá mně to problém

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Kepler

Mluvit slovensky mi nedělá problém, a i když si myslím, že vyslovuji správně, Slováci stejně poznají, že nejsem Slovák. Nepatrně jiná výslovnost, intonace, čo ja viem? Totéž platí i naopak. Takový Babiš mluví československy, neřekne "mluvit", ale "mluviť".

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

paul1

Manželka je Slovenka, takže jsem se něco přiučil a nemám problém. Ale v běžné mluvě bych také "říkal" československy.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Kepler

Kelt: píšeš "Č" pomocí klávesy pro velká písmena a "č"?

Kelt

Ano píšu, mám tam něco divného s klávesami. Nad o napíšu čárku, ale číslo 7 musím psát na s přeřadovačem nad ý. A ve slově přeřadovač jsem chtěl použít háček, ale nějak mi to nefunguje. Asi si vypíšu znaky a budu je tam vkládat.

Pepa25

Pokud vám zlobí diakritika, tak můžete mít (omylem) přepnutou klávesnici. Pokud máte Win10 svítí vám zpravo dole vedle data a času "CES" jako česká klávesnice?

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda