Avatar uživatele
Kelt

Dokážete vyslovit určité hlásky, resp. fonémy, jako naši sousedé?

Předpokládám, že jste skoro všichni Češi a dovedete vyslovit správně slovenské fonémy, hlásky a slabiky např. čo, a jiné.
Pokud jste rodilí Slováci, činí vám problém hláska ř. (Omlouvám se za malé češi, ale Ceši, nejde mi háček)
Manželka je Slovenka a směje se mi, jak říkám čo, že se podle toho pozná Čech. Ona umí perfektně ř. A jak jste na tom vy? Děkuji.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1251 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jen upřesňuji pojm

.Foném je abstraktní konstrukt, který vzniká v hlavě, když se vysloví, je to hláska., tedy fón. Zapsaný foném = gramém – např. ks – zapíšeme jako x.

Nikdy jsem slovensky nemluvila souvisle, ale myslím si, že mně chybí měkkost slovenštiny. Když hlásky vyslovím, není to pravé ořechové.

Ne všichni Češi mluví perfektně slovensky, platí i naopak. Moje kolegyně byla Slovenka, ale za 30 let se nenaučila správně česky. Stejně i u Mistra Margity je poznat, že není rodilý Čech.

Možná se naučí vyslovovat slovenské hlásky měkce tzv. bilingvisté – jeden z rodičů byl Slovák, nebo když se přestěhovali z Čech na Slovensko.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Nedělá mně to problém

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Mluvit slovensky mi nedělá problém, a i když si myslím, že vyslovuji správně, Slováci stejně poznají, že nejsem Slovák. Nepatrně jiná výslovnost, intonace, čo ja viem? Totéž platí i naopak. Takový Babiš mluví československy, neřekne „mluvit“, ale „mluviť“.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Manželka je Slovenka, takže jsem se něco přiučil a nemám problém. Ale v běžné mluvě bych také „říkal“ československy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Kepler

Kelt: píšeš „Č“ pomocí klávesy pro velká písmena a „č“?

před 1251 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kelt

Ano píšu, mám tam něco divného s klávesami. Nad o napíšu čárku, ale číslo 7 musím psát na s přeřadovačem nad ý. A ve slově přeřadovač jsem chtěl použít háček, ale nějak mi to nefunguje. Asi si vypíšu znaky a budu je tam vkládat.

před 1251 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

Pokud vám zlobí diakritika, tak můžete mít (omylem) přepnutou klávesnici. Pokud máte Win10 svítí vám zpravo dole vedle data a času „CES“ jako česká klávesnice?

před 1250 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek