Marky Stark

Dokážete vyřešit tento příklad?

Nedávno jsem narazila na staré sešity, ještě ze základky, a objevila jsem tento příklad. Asi půl hodiny jsem nad ním seděla a nedokázala jsem se dobrat žádné odpovědi. A tak se obracím na vás, jak byste tento příklad vyřešili? Pár řešení mě jakože napadá, ale přijdou mi tak primitivní, že prostě nedokážu uvěřit, že mohou být pravdivé.

Příklad:2/27 z 18/12

lomeno je zlomková čára…

doplňuji: co má znamenat to ´´z´´?

Nejlepší odpověď
Alesh

(2/27) * (18/12) … co je na to složitého znásobit dva zlomky?

„z“ je předložka … dvě dvacetisedminy z osmnácti dvanáctin. Stejná analogie jako když řekneš třeba: „ukrojil jsem si jednu polovinu z jedné třetiny pizzy“, čili 1/2 z 1/3, tj. (1/2) * (1/3) = 1/6

Další odpovědi
orwell

mosoj: myšleno to sice bylo dobře, ale u složené rovnosti se musí vzájemně rovnat všechny její členy mezi symboly „=“. Platí skutečně že, 3/54 = 1/18 * 2/1 ?

mosoj

Je třeba znát počítání se zlomky a vědět že dělení zlomkem je násobení převrácenou hodnotou.
Aleshovo postup zahrnul do jedné operace dělení i násobení. To je ale přirozená vlastnost zlomku.

Pokud na to půjdeš selským rozumem tak si nejdříve 18/12 vydělíš 27 (získáš 1/27) a potom vynásobíš dvěma. ( mimochodem pro zjednodušení, po vykrácení je 18/12 = 3/2).

(3/2) x (1/27) = 3/54 = 1/18 * 2/1 = 2/18 = 1/9 !!!!

dle Aleshe

(18/12) x (2 /27) = (3/2) x (2/27) = 6/54 = 1/9!!!!!

mosoj

Orwell. Ano zápis je špatně. Nicméně slovní popis výpočtu je správný a výsledek též.
Zápis měl být dělán po krocích dle popisu. Moje chyba, ani jsem o tom nepřemýšlel. Dotaz byl na výsledek. Mojí snahou bylo popsat postup.

orwell

Souhlasím, proti slovnímu popisu postupu ani výsledku jsem nic nenamítal.