Avatar uživatele
Marky Stark

Dokážete vyřešit tento příklad?

Nedávno jsem narazila na staré sešity, ještě ze základky, a objevila jsem tento příklad. Asi půl hodiny jsem nad ním seděla a nedokázala jsem se dobrat žádné odpovědi. A tak se obracím na vás, jak byste tento příklad vyřešili? Pár řešení mě jakože napadá, ale přijdou mi tak primitivní, že prostě nedokážu uvěřit, že mohou být pravdivé.

Příklad:2/27 z 18/12

lomeno je zlomková čára…

doplňuji: co má znamenat to ´´z´´?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Alesh, replicator před 2417 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Alesh

(2/27) * (18/12) … co je na to složitého znásobit dva zlomky?

„z“ je předložka … dvě dvacetisedminy z osmnácti dvanáctin. Stejná analogie jako když řekneš třeba: „ukrojil jsem si jednu polovinu z jedné třetiny pizzy“, čili 1/2 z 1/3, tj. (1/2) * (1/3) = 1/6

Upravil/a: Alesh

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
orwell

mosoj: myšleno to sice bylo dobře, ale u složené rovnosti se musí vzájemně rovnat všechny její členy mezi symboly „=“. Platí skutečně že, 3/54 = 1/18 * 2/1 ?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Je třeba znát počítání se zlomky a vědět že dělení zlomkem je násobení převrácenou hodnotou.
Aleshovo postup zahrnul do jedné operace dělení i násobení. To je ale přirozená vlastnost zlomku.

Pokud na to půjdeš selským rozumem tak si nejdříve 18/12 vydělíš 27 (získáš 1/27) a potom vynásobíš dvěma. ( mimochodem pro zjednodušení, po vykrácení je 18/12 = 3/2).

(3/2) x (1/27) = 3/54 = 1/18 * 2/1 = 2/18 = 1/9 !!!!

dle Aleshe

(18/12) x (2 /27) = (3/2) x (2/27) = 6/54 = 1/9!!!!!

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Orwell. Ano zápis je špatně. Nicméně slovní popis výpočtu je správný a výsledek též.
Zápis měl být dělán po krocích dle popisu. Moje chyba, ani jsem o tom nepřemýšlel. Dotaz byl na výsledek. Mojí snahou bylo popsat postup.

před 2414 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

Souhlasím, proti slovnímu popisu postupu ani výsledku jsem nic nenamítal.

před 2413 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek