Miroslavst

Dokážete poskytnout první pomoc?

Jste sami-jen vy a zraněný, který není při vědomí.

Bez jakéhokoli přemýšlení a hledání informací o tom jak poskytnout první pomoc odpovězte, zda byste takovému člověku dokázali pomoci?

Příklad:
Člověk leží na zemi, bez známek vědomí, je z něj cítit alkohol. Dech nepravidelný a velmi slabý. Při pádu zraněn na dolní končetině, z které vytéká krev.
Jak postupovat?

Nejlepší odpověď
Terryle

Nevím.
Nevím, jak bych zareagovala, zatím jsem se do takové situace nedostala a fakt to nedovedu odhadnout. Teoreticky mám jakštakš představu, co dělat, ale jestli by se mi to povedlo i prakticky? Asi podle toho, o co by šlo.
Tvůj příklad – okamžitě volám záchranku a případně postupuju podle jejich instrukcí.
Ale tipuju dát opatrně do stabilizované polohy, vyčistit pusu, aby se případně odstranily překážky v dýchání. Do umělého bych se nehnala, dokud sám dýchá… a přiznám se, že se smrdícím člověkem bych asi měla problém, ač to zní hnusně. Asi stabilizovaná poloha, podle závažnosti ošetřit ránu (pokud krev jen teče, tak překrýt a ovázat). A doufat, že rychlá dorazí co nejdřív.
Doplňuji:
Ještě je prý zrada v tom, že snad při infarktu se začnou v těle dít nějaký prapodivný chemický postupy, kdy postiženýmu začne páchnout dech, jako by předtím chlastal, a přitom vůbec pít nemusí. Takže to, že někdo vypadá opile a dokonce i smrdí opile, ještě nemusí nic znamenat :o/
Ale je to hrozně těžký. Lajzni si, že začneš dávat první pomoc opilci nebo feťákovi a jemu v deliriu cvakne, vyloží si to, že mu chceš ublížit a dá ti kuchlou do břicha. Chce to kus odvahy, myslím.

Další odpovědi
led

1 – predbežný pohľad, o aké poranenie ide
2 – telefon 112, 155 – svoje meno, miesto, stav zranenia,
ďalej postupovať podľa pokynov záchranárov
3 – kontrola schopnosti samostatného dýchania
4 – ľahká kontrola zranenia s prípadným zabránením krvácania (stiahnutie nad ranou)
5 – zavolanie okoloidúcich na pomoc
Doplňuji:
Človeka nikdy nepovažovať za mrtveho, pokiaľ to nepotvrdí lekár.

nnn1

Poslední dobou „studuju“ po netu první pomoc – videa, psané pokyny…
PP:
Toho dotyčného bych se snažila probrat (poplácat, štípnout), a pokud i nadále byl v bezvědomí, tak bych
1.zavolala 155 (řekla místo, mé jméno, popis situace)
2.ovázala zranění
3.začala s nepřímou masáží srdce, kterou bych ukončila pouze v případě A)přijela sanitka; B) ten člověk by nabyl vědomí, C) už bych byla napokraji sil.

Pokud by jevil známky života, tak bych
1.zavolala 155
2.zavázala zranění
3.položila ho na bok, aby v případě zvracení se neudusil vlastními zvratky.
4.pokud zranění stále krvácí, ovázat až třema obvazama, a pokud by i přesto krev přesakovala, tak přiškrtit končetinu nad kolenem (pokud krvácí níže)
___
http://www.ppo­moc.cz/prvni-pomoc/prirucka­.php#kapitoly