zjentek

Dokáže moudrý člověk ponižovat imbecila?

Zda by to moudrý člověk dokázal. Vaše názory.

Nejlepší odpověď
Dochy

Moudrý? Dokáže. Ale za alespoň trochu standardních okolností to dělat nebude.

Další odpovědi
Drap

Pokud je moudrý, tak proč by to dělal? Jistě by to ale uměl.

Disraeli

Moudrý neponižuje… pokud by ponižoval, už bychom ho nemohli nazvat moudrým (není to jen intelekt/chytrost… ale celý komplex vlastností, postojů a způsobu chování).
Imbecil se většinou ponižuje sám.

elkon

Imbecil je mimo realitu, takže to ani nemá smysl.

annas

Výraz imbecil se dnes již nepoužívá, Je to nadávka, která nesvědčí o úrovni společnosti.

Jinak také člověk chudý duchem., má podprůměrný intelekt. Jenže intelekt se přeceňuje, IQ ukazuje, jak je jedinec schopný řešit určité úkoly, má představivost. ale bohužel někdy je víc přemýšlivý, tedy pomalejší.

Ale mnoho lidí zapomíná na emoční inteligenci, která může být vlastní i uvedenému člověku, ale chybí tzv. moudrému člověku.

„Idioti“ jsou odstrkování jen kvůli nízké inteligence, ale málokdo řeší, že se umí vcítit do pocitů druhých, či být laskaví.

Myslící člověk by neměl ponižovat ani jinak myslícího člověka, ani člověka, který je chudý duchem. Přece kdyby nebylo idiotů, nebylo by ani géniů.

Člověk moudrý je druh člověka, který přežil. Je to člověk, který používá, lépe by měl používat rozum.

Ale myslím si, že podle chování, egoismu, manipulace, bez tolerance atd. je takových lidí málo.

Moudrý člověk se případnému problému vyhne, pokud není dostatečně chytrý, aby problém vyřešil.

davdavi

Pokud moudrost nebereme jako inteligenci, ale mnohem hlubší slovo, jsem si jistý, že ne. Moudrý jak to tu zaznělo je komplex postojů, osobnosti… někdo by řekl i empatie či lásky. Já slovo moudrost definuji jako schopnost vyhodnocovat mnoho faktorů komplexně, včetně lidských vlastnost, které z nás dělají „lidského“ člověka. Je to schopnost rozlišit to podstatné a vybrat to, co má smysl. Není to jen chladný rozum, ale schopnost vnímat k čemu to vede, jaké budou plody rozhodnutí. Izolovaná logika nemá smysl. Moudrost vidí především souvislosti a často myslí na dobro.
Nejjednodušší odpoveď je už jen ta, že by druhého nikdy moudrý neponižoval, protože by sám věděl, že se může stát taky imbecilem, třeba úrazem. A že porovnávání a vyvyšování se mu zase vrátí od někoho jiného. Každý moudrý, si osobně myslím, že má druhým přát důstojnost a štěstí.

zjentek

@drap: no právě.

Dochy

elkon:
„Imbecil … má omezenou schopnost se sám o sebe postarat. Imbecilové jsou schopni zvládat jednoduché manuální činnosti pod dohledem“ ( https://kdoje­to.superia.cz/han­live/imbecil.php )

dle „eprehledy.cz“ to odpovídá současné kvalifikaci „střední mentální retardace“

To myslím neznamená že by byl zcela mimo realitu. A i kdyby na tom byl ještě o něco hůř, přesto se k němu budu chovat pokud možno slušně.

zjentek

Elkon takže imbecil se jen domnívá, představuje si, má iluze, plány, přání, možnosti atd., ale nechápe skutečnost? nebo jak to myslíš? Mimo čí realitu je imbecil? Bo IMHO je realita tím, co si okolo sebe sám vytvoříš (tedy pokud nežiješ ve vězení a pouze „neposloucháš“).