Koncentrak12

Jak to bylo s Všeobecnou deklarací lidských práv z r. 1948?

Například teď čtu článek že v roce 1945 se přijala deklerace lidských práv v OSN, ale za pár let už tady v ČR vládly komunisté. A komunisté se údajně dopouštely různých protiprávních jednání. Vše skončilo až v roce 1989. Jak je možné že pokud došlo k porušení této deklerace že to takovou dobu procházelo? Pokud by k nástupu k moci došlo komunisty tak by se stalo co? Byly by nuceni tyto smlouvy dodržovat?

PS: pokud by tato smlouva byla právně povinná stalo by se co? Musely by se komunisté zrušit?????

Dokázaly byste to vysvětlit?

Ptáte se jen žen?

Nejlepší odpověď
annas

Když si pročtete články v odkazech, dovíte se proč u nás Deklarace neplatila.
Všeobecná deklarace byla schválená až v roce 1948.

„Hlasování se zdrželi: Bělorusko, Československo, Jihoafrická unie, Jugoslávie, Polsko, Saúdská Arábie, Sovětský svaz a Ukrajina“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C5%A1eobec­n%C3%A1_dekla­race_lidsk%C3%BDch_p­r%C3%A1v

"Deklarace se však stala terčem kritiky už během procesu svého přijetí, přestože pro ni hlasovalo všech 48 tehdejších členů OSN. Žádný stát si netroufl hlasovat proti, atmosféra po konci druhé světové války si žádala zásadní akci. Státy, které měly s deklarací nějaký problém, se proto pouze symbolicky hlasování zdržely. Mezi osmi státy, které tuto možnost využily, bylo i tehdejší Československo. „Jednalo se o jednu z přestřelek stupňující se studené války. Zástupci východního bloku využili procesu schvalování deklarace k propagandis­tickému tažení proti USA a západním spojencům. Někteří autoři z řad německých vysídleneckých komunit spojovali československý postoj k hlasování o deklaraci kauzálně, leč bez důkazů, s provedeným vysídlením Němců z Československa,“ vysvětluje Tomáš Dvořák z Historického ústavu Filozofické fakulty MU.

Deklarace získala v Československu na významu až po roce 1975. „Helsinská konference a její odkaz na deklaraci umožnila československému disentu, konkrétně Chartě 77, otevřeně vymáhat ze strany režimu dodržování závazků v oblasti lidských a občanských práv a jejich potírání prezentovat a kritizovat na mezinárodním fóru. Dá se říci, že deklarace a helsinský podpis se staly hlavním prostředkem odporu vůči komunistickému režimu v období normalizace,“ dodává Dvořák." atd.

https://www.em­.muni.cz/udalos­ti/1325-sedesate-vyroci-vseobecne-deklarace-lidskych-prav
--