zjentek

Dokázali byste (psychologicky) vyložit, co přesně chtěl Haydrich onehdy (WW II) touto reálií o Češích vlastně vyjádřit?

„Češi jsou smějící se bestie“.

Poukazoval snad na jistou debilitu? Pokud je situace již nade vše vážná, pak debil se i tak směje. Ale mohlo být i jinak. Možná v historii bylo i vysvětleno. Ne­vím.

Nejlepší odpověď
da ny

NAOPAK.
Jen debil, ovce nebo zbabělec se ve vážných, vypjatých chvílích národa
poddá a nechá zlomit, zotročit.
Moje babička říkávala:
“Legrace zkrátka musí být, i kdyby na chleba nebylo.“
Děda z Plzně:
„Sranda musí bejt, i kdyby na chleba nebylo!“
Vezmu si na omoc, některé internetové zdroje.
V těžkých chvílích pomáhal lidem humor a protektorátních anekdot bylo tolik, že hned po válce vyšly knižně třeba ve sbírkách Smích v bodláčí nebo Hlas lidu.
Většina anekdot ale vypravěčům a tvůrcům prošla, protože protektorát byl na lidový humor velmi bohatý a vtipů kolovaly stovky.
Není náhodou, že zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich prý označil Čechy za smějící se bestie.

V protektorátu se chystá sbírka kovů pro vůdce, Hurvínek se dívá na hromadu olova a ptá se Spejbla.To je volovo? Co tě nemá, chlapče, to vůdcovo!

Když byly hledány německé názvy pro pražské ulice a okresy, neodmítla ani tentokráte pražská veřejnost svoji „pomoc". Tak bylo navrhováno, aby Tylovo náměstí se jmenovalo „Organtinplatz", Hrdlořezy „Es kommt der Tag", Lazarská ulice „Kriplgasse", Pohořelec „Siegfriedlini­e" atd.

Terčem mnohdy černého humoru byly především protektorátní úřady, největší protagonisté Třetí říše a jejich spojenci.
Ještě DNES SE při jejich četbě BAVÍ historik Západočeské university Miroslav Breitfelder. „Byl to takový VENTIL nebo vyjádření ODPORu. Zesměšnění nepřítele znamená strhnout masku hrůzy, kterou vyvolává."

„Němci odůvodňují, proč rozpustiti Sokolstvo: „Je to tam samý Žid. To máte stále upažid, připažid, rozpažid, zapažid atd.“

„Tihle Němci jsou přece jenom dokonalý národ. – Jeden jejich vůl stačil přeorat celou Evropu!“
https://temata­.rozhlas.cz/sme­jici-se-bestie-cemu-se-smali-cesi-za-protektoratu-8154438

Co nezlomil Hitler, dokázala s novým národem Pětikolka..... 😉
Ta, kterou si asi z 38% národa, který dorazil k volbám, vybrala většina 😉

Další odpovědi
elkon

Kdysi jsem někde četl, že Heydrich měl z Čechů trochu strach, proto tuhle větu vyslovil, myslel tím údajně skutečnost, že Češi ať udělají cokoli, nedají na sobě nic znát (že z jejich tváře nelze nic vyčíst) a to že je nebezpečné.

Disraeli

Nwm, třeba, že mají černý humor, smějí se neštěstí jiným, jsou škodolibí. Kdo ví.

aliendrone

Psychologicky? 😮 A nechtěl bys to rovnou animovaně s hudebním doprovodem filharmonie? 😉 😁

Ale NĚJAK to vysvětlit zkusím, co už.

„Schweik, Sie sind ein Schweinhundt!“ 😁

Filip84>>> Já u toho nebyl, ale většina se shodne na tom, že autorem výroku je (byl) Zastupující Říšský protektor, SS-obergruppenführer und general Polizei. Hitler Čechy nesnášel a Češi od něj dokonce „obdrželi speciální vyjímku“. Jako jediný národ jsme nesměli být přijímání dlo Říšských ozbrojených složek. A že v nich snad sloužil KAŽDÝ národ [včetně nepřátelských]- od Albánců až vyjímečně po židy. (např. generál polní maršál E. Milch). Jak smutné, TAKOVÁ nedůvěra Mein Führer! muehehehe. 😄
https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=%C4%8De%C­5%A1i+jsou+sm%C4%9Bj%C­3%ADc%C3%AD+se+b­estie

Co naplat, to zjentek třeba zneužíval vymožeností a práv naší lidově demokratické armády, aby ji ROZVRACEL! A JEŠTĚ SE DRZE PTÁ! 😁 😁:-D
https://youtu­.be/LMTiR0K7dy8?t=24 😉

Kelt

Nevím, snad proto, že jsme obklopeni německy mluvícím obyvatelstvem, kteří nám občas vládli a zasahovali do historie našeho státu. Protože jsme jim nerozuměli, tak jsme jim začali říkat Němci, jako bychom mluvili s němým. No a vzhledem k jejich početní převaze a odlišným povahám jsme nemohli v boji zvítězit, tak jsme zvolili smích, humor, zesměšnění, kde se dalo.

plebs

Ada poslal do Čech nejschopnějšího oficíra a ten poznal vůdčí roli vysněný úkol kariéry. Měl v úmyslu poněmčit 50% – 80% českého národa a také zastrašení českého národa terorem. Proto zde byl volnější život než na př. v Polsku které neprovedlo kapitulaci.
Zdroj. Profesor H. Heine Dusseldorf.

Filip84

Hmm, akorát že to není výrok Reinharda Tristana Eugena Heydricha, leč Adolfa Hitlera. 🙄🤦🏽‍♀️