steve black

Dokázal by někdo jednoduše vysvětlit držbu a detenci s příklady?

Odpovědi
_Bůh_

Detence – něčím disponuji, mám to u sebe, ale nemám úmysl to vlastnit. Například mi soused svěřil kočku, ať se mu o ní 2 dny postarám. Mám ji u sebe, ale nechci ji vlastnit, zas mu jí pak vrátím.

Držba – disponuji věcí, a mám i vůli ji vlastnit (animus possidendi, jestli to říkám správně). Zmocním se kočky na ulici která nikomu nepatří (res nullius), a držím ji s úmyslem ji držet jako vlastník. Pak je ta držba ještě nějak pravá (řádná?) a nepravá, podle toho, jestli vím o tom, že mi ta věc patří nebo ne, například když ukradnu věc tak vím že mi nepatří a nemohu ji vydržet.