Avatar uživatele
Pokročilý

Dodávala USA za druhé světové zbraně fašistickému Německu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

O amerických dodávkách nic nevím, ale CCCP až do svého napadení zdatně nacistickému Německu dodával strategické suroviny. Přečti si knihu Tomana Broda - Pakty Stalina s Hitlerem.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

O tom jsem neslyšel. Ale se SSSR měl Hitler celkem objemné kšefty. Dokud se nerozhodl, že vyrazí na východ a většinu železa nechá Rusům u Stalingradu, u Kurska a na spoustě jiných míst.


Avatar uživatele

Není žádným tajemstvím, že některé americké firmy, a to i co se zbrojovek týká, obchodovaly s firmami v nacistickém Německu, přinejmenším v licenční rovině. Nejčastější cesta byla přes neutrální Švýcarsko. Zrovna nedávno jsem koukal na fotky amerických pneumatik na německých letadlech, zkusím to dohledat.

Ale tohle bylo zkraje, před začátkem války nebo v prvních týdnech. Ale už během bitvy o Británii USA, přestože byly dosud neutrální, nepokrytě podporovaly Británii konvoji s materiálem a potravinami, na které zase útočily německé ponorky. Takže v této fázi už obchodní spolupráce nepřichází v úvahu.

Zajímavé téma z druhé strany je tzv. lend and lease, čili dodávky materiálu spojencům.


Avatar uživatele
Registrovaný

Myslím že ne, i když nebylo USA na naší straně tak nepomáhalo Německu.


Avatar uživatele
Bronzový

Za druhé světové války ne, alespoň o tom tedy nevím, ale před válkou dodávaly některé americké firmy nacistickému Německu tuším nějaké příměsy do leteckých paliv, možná náhradní díly do vojenské techniky a možná i motory.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ještě před "lend and lease" byl zákon "cash and carry", který umožňoval prodej zbraní komukoliv. Nevím o tom, že by ho Německo použilo, zatímco Británie ho využívala v maximální míře.


Avatar uživatele
Zlatý

Cez neutrálne štáty sa obchodovalo bez ohľadu na vzájomný vojnový stav. Nemecko dostávalo strategické súroviny, bez ktorých by nemohlo viesť vojnu.
Konkrétne bojová technika bola síce zakázana predávať Nemecku, ale suroviny na jej výrobu bol výnosný obchod na čiernom trhu pre obe strany.
Dodatok:
Ahmed Nakadi, tvrdíte:
"Chci důkaz toho, že USA na černém trhu dodávaly za války Německu suroviny."
Ja tvrdím:
"Dokážte, že firmy majúce americkú licenciu nedodávali za vojny Nemecku suroviny, priamo, alebo aj cez prostredníka, ako píšem v odpovedi."

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Chcete dôkaz k čiernemu obchodu. Koho som menovala okrem Nemecka? Chcete snáď tvrdiť, že som vás menovala? Prečo nežiadate dôkaz od tých, ktorí menovali?
Vaša výzva je urážlivo tendenčná, alebo je to výzva na bližšie zoznámenie? Ďakujem, nemám záujem.

Avatar uživatele

anonym

Chci důkaz toho, že USA na černém trhu dodávaly za války Německu suroviny.

Avatar uživatele
Zlatý

led

"Není žádným tajemstvím, že některé americké firmy, a to i co se zbrojovek týká, obchodovaly s firmami v nacistickém Německu, přinejmenším v licenční rovině. Nejčastější cesta byla přes neutrální Švýcarsko. Zrovna nedávno jsem koukal na fotky amerických pneumatik na německých letadlech, zkusím to dohledat." zdroj vaša odpoveď v tejto otázke
Len naivný človek si myslí, že firmy nepokračovali vo svojej činnosti až do vyhlásenia vojny USA proti Nemecku, to znamená že dovtedy otvorene obchodovali, a po vyhlásení vojny pokračovali v utajení pomocou prostredníkov.
Máte pravdu USA v čase od vyhlásenia vojny Nemecku oficiálne nedodávalo vojenský materiál.
Pozrite si filmové dokumenty z tých čias žurnály, spravodajstvo či už nemecké, americké, ale môžte aj české všada uvidíte zábery nielen hrdinných bojov Wehrmachtu a hrdinnej päste nacistickej strany v čiernych uniformách SS, ale aj stretnutia so spriatelenými priemyselníkmi z Veľkej Británie, USA, ale i z Južnej Ameriky, Južnej Afriky (diamanty) a Ázie najmä Japonska. Alebo ste až tak zaslepený vašou nezištnou láskou ku mne, že to nevidíte?

Avatar uživatele

anonym

Takže jako vždy, žádný důkaz není, pouze neurčité plky.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Nebuďte lenivý a pozrite si dostupné filmové dokumenty z tých čias, žurnály, spravodajstvo či už nemecké, americké, ale môžte aj české všada uvidíte zábery nielen hrdinných bojov Wehrmachtu a hrdinnej päste nacistickej strany v čiernych uniformách SS, ale aj stretnutia so spriatelenými priemyselníkmi z Veľkej Británie, USA, ale i z Južnej Ameriky, Južnej Afriky (diamanty) a Ázie najmä Japonska.

Avatar uživatele

anonym

Zase plky a důkaz žádný. Hlavně že ty jsi tolikrát chtěla důkaz, jinak prý jde o lež. Takže ty sama jsi lhář.

Avatar uživatele

anonym

http://www.odpovedi.cz/…


led

Klamstvo je zlé ale polopravda ešte horšia.
Ak niečo tvrdíte o tak dôležitej informácie, tak musíte byť schopný to dokážať. V opačnom prípade ste klamár!

Avatar uživatele
Zlatý

led

"Dokážte, že firmy majúce americkú licenciu nedodávali za vojny Nemecku suroviny, priamo, alebo aj cez prostredníka, ako píšem v odpovedi."

Avatar uživatele

anonym

led: tak jako ty jsi tolikrát chtěla důkaz, vyzývám tě dokaž to, jinak jsi lhář (tuto formulaci používáš ty sama).

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.