janani

Jak se domlouvali naši králové a šlechtici ve středověku?

Dobrý večer, ráda čtu historické romány – zajímalo by mě, jak se domlouvali naši králové a šlechtici ve středověku. To všichni uměli několik cizích jazyků? nebo měli tlumočníky? (třeba Jan Lucemburský mluvil francouzsky, Jindřich Korutanský německy, Eliška a Anna Přemyslovny česky) a všichni spolu komunikovali. dě­kuji

Nejlepší odpověď
Kepler

Nepochybně měli u svého dvora i tlumočníky nebo si je nechali předvolat. Někteří králové byli i osvícení a vládli vícero jazyky. Nicméně první kontakt zajišťovali jazykově vybavení poslové.

Další odpovědi
Edison

Karel IV francouzsky, německy, španělsky, italsky, latinsky a později i česky. Myslím, že většina hlav vládla nejméně dvěma jazyky a latinsky k tomu.

aliendrone

Ve vrcholném a pozdním středověku patřila ke šlechtickému vychování jazyková vybavenost, stejně jako umění rozhánět se mečem. Univerzálním evropským jazykem – především jazykem církve a vzdělanců byla latina. U dvora (nejen) to byla často nezbytnost, protože docházelo k sňatkům s partnery z jiných zemí, kteří si obvykle přiváželi jako doprovod další cizozemce, což tuto praxi o to více podporovalo. Navíc se i z praktických důvodů hodilo znát jazyk svých poddaných, třeba Václav II. byl nejen český, ale i polský a částí uherské šlechty zvolen jako uherský král.

O Karlovi IV. už psal Edison, jakkoliv jeho matka byla Češka (Eliška Přemyslovna), vychováván byl na francouzkém dvoře, němčina byla jazykem Svaté říše římské (jejíž součástí bylo i české království a Karel se postěji stal císařem), italsky se naučil v mládí, když ho otec (Jan Lucemburský) povolal do válek v Itálii, kde pobyl pár let, latina patřila k „dobrému vychování“ a o tom, že uměl i španělsky jsem ani nevěděl. :)