Petr Luzek

Kdy skončí moje vyživovací povinnost? Syn dostudoval VŠ a pokračuje v doktorandském studiu do června 2019.

Soucasne uci na VS. Konci mi vyzivovaci povinnost v cervnu i za predpokladu , ze by se rozhodnul studovat cokoli dalsiho ? Dekuji za odpoved.

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Dobry den. Syn dostudoval VS a nyni pokracuje v doktoranskem studiu. To ukonci v cervnu letosniho roku.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud již dosáhl věku 26 let, tak ano

Další odpovědi
Funna

Hranice 26 let platí pro slevu na dani a je to nejzažší věk, kdy za dítě platí zdravotní a sociální stát (poté si ho musí platit samo, i když studuije), nevztahuje se na vyživovací povinost a nemá s ní noc společného…

na tvou otázku není jednoznačná odpověď…NOZ v § 911 říká: Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit…tzn. pokud se studiem soustavně připravuje nabudoucí povolání (ne, je to „věčný“ student), platí pro tebe vyživovací povinnost…jenže u zletilého (což předpokládám, že syn je) se dá předpokládat, že si může přivydělat během studia – navíc jak píšeš učí na VŠ a to asi nědělá zadarmo…takže podle výše příjmů syna bys teď už teoreticky nemusel platit nic…pokud mezi vámi nedojde ke vzájemné dohodě o výživném a ty máš pocit, že by se už mohl uživit sám, nezbude než se obrátiti na soud, protože zákon v této otázce nemá striktní hranici, kdy povinnost končí…viz NOZ od §910 …https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012–89#cast2

da ny

Pokud dovcršil 26 roku věku, můžete požádat soud o ukončení vyživovací povinnosti.
Neukončujte svévolně. 26 let je sice obvyklá hranice, vyživovací povinnost m však může trvat i délé. Doktorandi velké příjmy nemívají (naopak)
Podpora z Vaší strany je na Vašich možnostech, ochotě, vzájemných vztazích a potřebách syna ..