Metalman

Dobrý den, přišlo mi usnesení z krajského soudu a já bych chtěl poradit s pozice účetního jak postupovat.

Soud přikazuje strhávat zaměstnanci v rozsahu v jakém mohou být při výkonu rozhodnutí nebo exekuce uspokojeny přednostní pohledávky, a to po odečtení 50% základní nepostižitelné částky.
Nezabavitelná částka je 3.032,–
Mohu vše co je nad touto částkou strhnout?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Srážky se provádějí zásadně z čisté mzdy, do které se započítávají i čisté odměny za vedlejší činnost, kterou zaměstnanec vykonává u toho, u koho je v pracovním poměru. Nezapočítávají se náhrady spojené s pracovním výkonem, např. náhrady při tuzemských a zahraničních pracovních cestách jako cestovné, stravné, výdaje za ubytování, náhrada za cesty k návštěvě rodiny a náhrada za další nezbytné výdaje. Povinnému však musí vždy zůstat takzvaná základní nezabavitelná (nepostižitelná) částka.

Pro rok 2013 činí nezabavitelná částka dlužníka 6064,66 Kč. Na každou osobu, které je povinen dlužník poskytovat výživné, se uplatní ¼ z hodnoty nezabavitelné částky na osobu povinného, tj. 1516,16 Kč. Částka, nad kterou se srazí veškerý zbytek mzdy, je pro tento rok stanovena na 9097 Kč.

Další odpovědi
anonym

Lepší by bylo vidět přímo rozhodnutí soudu. Takto to bude jen teoretické.
Nezabavitelná částka má zahrnouvat náklady na zajištění výživy a ostatních základních potřeb a také nezbytné náklady na domácnost. Dále má zahrnovat ještě základní nezabavitelnou částku na další osoby v domácnosti (manželka, dítě). Pokud soud určil, že takto vypočítaná částka může být snížena o 50% a vychází 3032,– Kč, tak potom vše nad tuto částku má být sráženo na uhrazení přednostních pohledávek dle platného rozsudku.
Doplňuji:
V tomto případě je to správně, protože nezabavitelná částka je rozdělena mezi zaměstnavatele a SSZ. Další osoby zahrnuty do výpočtu nejsou.