Barunaaa_

Na konci roku si mám vybrat k AJ jako druhý jazyk FJ nebo NJ. Který jazyk byste zvolili?

Dobrý den

Na konci roku si mám vybrat, který druhý jazyk k AJ bych chtěla mít. Mám na výběr mezi FJ a NJ. Co byste si vybrali?

Nejlepší odpověď
Gus_Fring

Tady není co řešit. Rozhodně němčinu. Vždyť téměř polovina naší republiky je obklopena německy hovořicími státy. Když já se dostal na víceleté gymnázium, tak byly otevřené dvě německé třídy. Já se umístil poměrně dobře, takže jsem byl jeden z prvních, kdo si mohl němčinu vybrat. Doteď si někteří stěžují, že musejí mít španělštinu či francouzštinu a já se tomu nedivím.

Další odpovědi
anonym

NJ pokud je pravděpodobné, že byste se stěhovala časem, ideálně po dokončení VŠ studia do sousedního Německa za výrazně lepší životní úrovní a 5nasobnym platem.

AJ pokud chcete znát univerzálně využitelný jazyk téměř kdekoliv na světě a i pokud byste snad nebyla zcestovalý typ, jde fakticky o primární jazyk internetu.

Pokud chcete profesionálně tlumočit pak minimálně oba dva.

Edison

A co se rozhodnout sama? Nebo cheš, aby za Tebe rozhodovali jiní pořád?

Jinak já bych si vybral co nejrozdílnější jazyky. Čili k EN bych si vybral Fr. Něm se po EN dá doučit pak celkem rychle, myslím. Jsou si prostě blíž. I učit se blízké jazyky může dělat potíže kvůli zaměňování.

Edison

Německy mluvících je celkem dost. Je potřeba uvažovat, kde jsou pro nás trhy nedotčené. To je… východ… Zní to blbě, ale jak mě se dnes hodí ruština… A nemusí jít jen o Rusko, ale pobaltské republiky, Ukrajina… Nikomu se do toho možná nechce, tak možná proto bych i tímto směrem uvažoval. A když na západ, tak opět platí: Německy umí dnes kde kdo z důvodů, které popisují ostatní. Ale francouzština, italština, španělština… Ta navíc otevírá brány do střední a jižní Ameriky…