Jak mám oslovit člověka s tituly doc. RNDr., CSc.? Pane docente?

Dobrý den, jde o písemný i přímý kontakt, děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Používá se první titul,tudíž bych oslovil „pane docente“ !

Další odpovědi
Terryle

Tome, ty vole! :o)

Ne, používá se nejvyšší dosažený titul, což je myslím ten docent. A navíc „pane kandidáte věd“ by znělo pěkně pitomě :o) a nikdy jsem se s tím nesetkala. Jsem pro docenta.

Losos: to je sice pravda, ale docent je vyšší titul. Oslovit někoho nižším titulem může být bráno až jako urážka (záleží hrozně na dotyčném, jak to chce chápat). Je lepší oslovit vyšším titulem, hlavně pokud oslovovaného moc neznáte…

venkovan

Záleží na vzájemném vztahu. Taky lze napsat „Ahoj Tome“.
V některých zemích se tituly neoslovuje, takže „Vážený pane Novotný“. A tituly bych uvedl v hlavičce adresáta.
Nicméně dotyčného neznám jak je na své tituly háklivý.

Losos

Nerad bych někoho uvedl v omyl, ale jsem si téměř jist, že Rndr. se neoslovuje docent, neb označuje „doktora přírodních věd“ .. takže oslovení by mělo být: „Vážený pane doktore“ .. věřím, že oslovením docent by jste jistě neurazil, ale pro přesnost :)

Omlouvám se, máte pravdu, nějak mi v otázce to „doc.“ uniklo a xkrát jsem viděl v dotazu pouze Rndr. a CSc. :) V tomto případě je to tedy jasné a oslovení by opravdu mělo být „pane docente“ .. ikdyž návrh od Terryle se mi líbil více ;) Nevím ale, jak by reagoval dotyčný :) Možná by ho to usadilo :))))

Cotton

Docent je titul pedagogicko-vědecký, dr. je „akademická hodnost“, není tedy pravda, že doc. je „nejvýše dosažený titul“, porovnávají se zde hrušky s jabkama. Oslovení „pane docente“ je úplně stejně přípustné jako „pane doktore“. Pokud se ale pohybujete v akademickém prostředí (vztah žák – student, nebo kolega na VŠ), dala bych přednost „pane docente“.