ABCDEFGHRT

Existuje nějaký důkaz Vennových diagramů? Jaký?

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, jestli se dají nějak dokázat Vennovy diagramy nebo je to tak, že p. Venn je jen vymyslel a prostě se používají a fungují? Předem děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
annas

Tyto diagramy představují spíše ilustrace, které potvrzují „zákony“ a jeví se jako hodnověrné.

http://www.bri­tannica.com/to­pic/Venn-diagram

Vennovy diagramy jsou používány jako prezentace kategorických návrhů, (výroků) jejichž logické vztahy nejprve studoval Aristoteles.

Např. A. výroky
Hlavní předpoklad: Všichni lidé jsou smrtelní.
Vedejší předpoklad: Všichni Řekové jsou lidé
Závěr: .Proto jsou všichni Řekové jsou smrtelní.

Tak je to u Vennových diagramů – kruhy = diagramy, v němž každý kruh protíná další dva, jsou používány jako prezentace kategorických úsudků. Je to forma deduktivní argumentace a skládá se ze dvou kategorických předpokladů a kategorického závěru.
--