Dmitrij

Dobrý den. Co znamená

1.rafičit
2.pajcovat se
3.tlemit se
4.krhavý
5.pumelice
6.nachytat na švestkách ?
Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
annas

Já znám význam pajcovat se – napajcovat se krémem na obličeji – natřít se.

Pumelice – nářez, rána – vajíčková pumelice
Doplňuji:
krahavý – kapající, vytékající z oka.

Další odpovědi
dudu

Setkal jsem se s výrazem měl krahavé oči – zarudlé třeba po bouřlivé noci, takové oči míval také hrabě Drakula., pumelice může možná znamenat něco jako velké švestky, ryngle, jahody?

Bumbes

Jen si přihřeji polívčičku na několika sporných, nebo nejasných výrazech:

2 – něčím se natřít (šminku), namazat (krém), nakropit (parfém), vetřít (tužidlo vlasů) … když to shrnu, tak to bude univerzální termín pro nějakou rádoby vylepšovací úpravu člověka, ale přeneseně i jiných předmětů.

4 – tupý a nepřítomný pohled (opilecký), uslzené a oteklé oko (nemocné), nepřirozený a kulhavý krok (invalida),

5 – trefa nebo velká rána, někdy se používá i ve sportovní hantýrce (nechytatelná pumelice, pumelice do černého,..), anebo v kultuře (Pumelice lesní moudrosti – TV film).

Miroslavst

  1. Rafičit-něco na někoho chystat (narafičím to tak, aby to nebylo vidět a jak půjde, tak o to zakopne)
  2. nevím
  3. tlemit se-hodně moc se smát, řechtat se
  4. nevím
  5. pumelice-dá se říct, že pořádná pumelice může být v zimě, když sněží, ale taky to může znamenat, něco jako rvačka, bitka. to byla pumelice, najednou se všichni prali.
  6. nachytat na švestkách-někoho dopadnout, že dělá to co tvrdí, že nedělá. On nepije pivo a já ho najdu v hospodě u piva.

kupkina

2. tady bych potřebovala znát kontext – pajcovat znamená třeba natírat mořidlem, takže to bude nějaký přenesený význam, tipnu si namazat se (alkoholem)
4. chorobně slzivý nebo mokvající
5. pumelice není ani tak bitka jako spíš velká rána

straširybka

2. pajcovat – každý to asi používá u něčeho jiného, ale u nás mi mamka říkala, když jsem byla mladší a hodně se namalovala, že jsem se ale zase napajcovala 😁