Dmitrij

Dobrý den. Co znamená

1.vycizelovat
2.vyčůranost
3.pomotaný
4.vyrajbovat
5.prefíkanost
6.zalezlý(V noci na 9. května na Liberec táhly tanky SS. Střílelo se v Nádražní ulici, ale Češi se ubránili. Místní Němci byli zalezlí)
7.cu (událost rozhořčila místní Čechy,kterým se to zdálo cu moc)
8.po tenku pískat?
Děkuji.
Doplňuji:
Bumbesi, to RVHP sedí – já jsem z bývalého SSSR :)

Nejlepší odpověď
annas

Měla jsem všechno napsané, ale nebyla přihlášená, takže dopíši jen zbytek.

6. zalezlí – byli schovaní, ukrytí.
7. cu moc – nějak moc
8. po tenku pískat – ironický výraz – zesměšnění mluvení.
Doplňuji:
Dnes se mně nějak nedaří komunikovat s počítačem. Doplním i zbytek.

1. vycizelovat – a) opracovávat, zdobit kovové předměty tepáním, rytím

  1. zdokonalovat, vylepšovat

2. vyčuranost a slovensky prefikanost – je totéž – vychytralost

3. popletený, zmatený

4. vyrajbovat – vyrabovat – vyplenit, vydrancovat, vyloupit

Další odpovědi
quentos

doplnění k č.7 – význam je spíše „příliš moc“ (z německého „zu“ – příliš)

Bumbes

1 – vyladit, něco precizně dokončit, dodělat,
2 – vypočítavost, neupřímnost, vychytralost,
3 – nejasný, neuspořádaný, chaotický,
4 – vydrbat, vydrhnout, odřít,
5 – přechytralost, šibalství, důmyslnost, prohnanost,
Doplňuji:
přišel mi zákazník, tak jsem poslal co jsem měl napsáno…
je vidět, že tu je super kooperace … skoro jako kdysi v RVHP, hihi.

Tata

Souhlasím s Bumbesem a doplňuji
6 – schovaný, němci odešli z ulic a bytů do sklepů, zalezli
7 – je možné že jde o překlep, nebo jde o nářečí nebo slang a může znamenat už, již
8 – Můžete pískat zostra až uši zaléhají, ale pokud nechcete aby vás někdo daleko slyšel a signál patří tomu vedle vás, pak jen zlehka zapísknete, spíš ostřeji vydechnete a to potom po tenku pískáte.

GM

4. vyrajbovat neznamená vyrabovat, vyplenit, ale důkladně vyčistit, vydrhnout.

Bumbes

jen trochu doplním ‚annas‘:
vyčůranost se používá v kontextu negativním, naopak prefíkanost v kontextu pozitivním.

Bumbes

rajbovat má také jiný výsnam podle různých nářečí – může ještě znamenat: huntovat, ostrá jízda v terénu, trhat (něco od něčeho), ramlovat (připouštět králíky),

a rabovat má pouze devastující význam

annas

Bumbesi, v pořádku, já znám trochu jiný význam, i když možná spíš ten základní, Vy znáte i významy další. Samozřejmě záleží na kontextu. Připouštím i další Vaše varianty, jejich různorodost svědčí o tom, jaké má čeština výrazové možnosti. Důležitý je i kontext.

annas

Právě k nám přijeli 2 Slováci a hned jsem se jich zeptala na význam slova prefíkanost. Odpověděli mně, že je to vychytralost (liška), ale další význam je vyčuranost, vychcanost. Ale podle kontextu se význam může posunout stejně jako u vyčuranosti.
U vyčuranosti je nejjemnější výraz – vychytralost stejně jako u prefikanosti.