Avatar uživatele
Registrovaný

Dobrý den chtěla bych navázat MD na rodičovsku je pravda když navazuji tak musím jít s druhým dítětem na 4 roky? a proč?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nerozumím! Jak a kam s druhým dítětem na 4 roky???

Stando,skutečně Vás obdivuji, Vy dokážete ze zcela nesrozumitelné otázky,udělat téměř srozumitelnou,já jsem skutečně nepochopila,proč by tazatelka měla jít na 4 roky z MD na RD s druhým dítětem...to je přeci na každém,jak dlouho chce pobírat RD...

No a ještě jedna věc,pokud dotyčná,nechce pobírat RD,tak ji přece k tomu nemůže nikdo nutit,ne??

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

A ty "4 roky" máte na mysli ve vztahu k zaměstnavateli ? Nebo k sociálce ?

Rodičovský příspěvek si může zvolit jaký chcete, i u druhého dítěte si můžete zvolit ´rychlejší´ varianty (pouze u té nejrychlejší na 2 roky jste musela mít PPM alespoň 380 Kč /den..., tedy relativně větší příjem)

Co se týká vztahu k zaměstnavateli, tak i zde platí, že vám zaměstnavatel MUSÍ poskytnout rodičovskkou dovolenou, max. do 3 let věku dítěte. O ten 4.rok pak můžete požádat o neplacené volno, které vámn zaměstnavatel už nemusí poskytnout, ale může...
Doplňuji:
To Honza016 (a nejen proněj) :

- vaše tvrzení, že u 2.dítěte, když nemá maminka prac.smlouvu, tak automaticky dostává RP ve variantě "4 roky" je NEPŘESNÉ
- ve skutečnosti vůbec nejde o fakt, že se jedná o druhé dítě nebo, že nemá prac.smlouvu..., ale o jde o fakt zda maminka měla nárok na PPM (nebo-li ´mateřskou´) či nikoli *)
- a zda má nebo nemá nárok na PPM závisí od skutečnosti, zda v den nástupu na mateřskou dovolenou mamince trvá účast na nemocenském pojištění, tj. je v pracovním poměru, nebo případně nastupuje na mateřskou (osm až šest týdnů před očekávaným porodem) v OCHRANNÉ LHŮTĚ
- základní délka ochranné lhůty je 7 dní, ale u těhotných žen je tato lhůta prodloužena na 180 dní
- a ještě musí být splněna druhá základní podmínka, a to že maminka je účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou.

*) pokud nevznikl nárok na PPM, tak pak ´automaticky´ dochází k výplatě RP ve verzi "4 roky" ode dne porodu

--------------
Ještě jedna taková vychytávka:

Pokud žena z jakéhokoliv důvodu potřebuje zvolit kratší (a tím i vyšší) výměru rodičovského příspěvku, je jedinou možností, aby druhý, pracující rodič, odešel ve svém zaměstnání alespoň na pár dnů na mateřskou dovolenou a čerpal peněžitou pomoc v mateřství. Pak by si tento rodič požádal o rodičovský příspěvek, zvolil variantu jeho čerpání a na matku dítěte jej zpětně převedl. Zvolená varianta rodičovského příspěvku by pak platila i pro ni.


Avatar uživatele
Registrovaný

Dobrý den,

pravdou skutečně je, že pokud máte první dítě tak máte možnost výběru (2,3 nebo 4 roky) v případě, že v průběhu RD čekáte druhé miminko a nemáte nikde platnou pracovní smlouvu (kam byste se po RD vrátila) automaticky přecházíte na 4 roky bez možnosti výběru. Pochopitelně to platí jakmile se dovrší první čerpání MD + lhůta cca 21 měsíců (nejsem si ale přesně jistý).

Podle mého názoru je tento zákon nebo vyhláška diskriminační. To je ale můj subjektivní názor.

Pěkný den


Avatar uživatele
Zlatý

Já bych řekla že na 4 roky jít nemusíte ,že ted už si můžete sama rozhodnout jestli na mateřské budete 3 roky nebo 4 roky.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1151
Zlatý marci1 887
Zlatý quentos 656
Zlatý iceT 630
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 513
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 484
Zlatý led 451
Zlatý zjentek 425

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.