Stronger

Lze zplnoletnit moji přítelkyni, chce-li odejít od rodičů ke mně?

chtěl bych se zeptat, zda by bylo možno zplnoletnit moji pritelkyni. Rodiče ji odmítají za mnou pouštět, stýkat se se mnou, je mi 21, vydělávám si už 3 roky, takže bych byl schopen nás oba uživit, nemám žádné závazky, chci ji požádat o ruku, a jak jí padne oficiálně 18, tak si ji i vzít, ale chce odejít od rodičů ke mně, je psychicky zdeptaná z toho, že mě jí rodiče zakazují, tak se chci zeptat, zda by toto uspělo, nebo ne.

Nejlepší odpověď
Dochy

Kazatel: Asi bys měl trochu zapracovat na slušném vyjadřování, empatii a tak…
Elkon: Rodiče nemusí souhlasit, ale pokud jsou přesvědčeni, že na to dcera má, a před soudem to potvrdí, bylo by to jednodušší (to ale asi nebude ten případ)
Drap: Nemusí to být jen zákonní zástupci, může sama.

Stronger: Neznám konkrétní situaci, ale obecně by mi připadalo vhodnější počkat. Nejde o to, zda Ty se o ni postaráš, ale zda ona je dost vyzrálá, aby se o sebe dokázala postarat (hlavně ve smyslu rozhodování) sama. A nikdo z nás asi neodhadne, jak může rozhodnout soud. K problematice jsou zajímavé asi tyto dva paragrafy NOZ:

§ 30
Zletilost
(1) Plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku.

(2) Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství. Svéprávnost nabytá uzavřením manželství se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné.

§ 37
Přiznání svéprávnosti
(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

Další odpovědi
Reezo

17 létá holka je ještě dítě, které ti stejně dost pravděpodobně uteče. Jinak uživit 2 lidi + táhnout bydlení sám je dobrá sebevražda. Navíc, když se s tebou potom ta holka rozejde a ty nic nebudeš mít za ten čas, který jsi jí dotoval ze svého.

Nejlepší by pro tebe bylo počkat si, až bude aspoň pracovat. Pokud tě její rodiče neschvalují, tak by možná bylo nejlepší se s nimi pořádně poznat a ukázat jim, že nejsi jen sexuální predátor. Bylo by to i pro tebe finančně výhodnější, kdyby bydlela stále u rodičů. Já chápu, že když je člověk zamilovaný, tak tu osobu chce mít sobě na blízku. Takhle ji můžeš dotovat a živořit roky a nakonec by ti klidně mohla utéct s jiným nebo jí prostě začneš nudit.

Možná, že její rodiče ještě nejsou připravený na to, aby se jim milovaná dcera odstěhovala.

elkon

Není to jen tak snadné, do osmnácti za ni odpovídají rodiče a ti by museli souhlasit.

ivzez

Ne, nikoho nelze „zplnoletnit“, lze jen přiznat svéprávnost. Nejde ale o plnou svéprávnost. Na řízení auta, alkohol apopd. si bude muset počkat do 18 let.

Je-li Vaše partnerka schopna si sama obstarat své záležitosti a sama se uživit (to je něco jiného, než se „pověsit na krk“), může jí soud přiznat svéprávnost.

Ovšem jestli nepodniká a nedokáže se sama uživit, není to podle mne moc pravděpodobné. Skutečnost, že jí rodiče brání stýkat se s Vámi, není důvodem k přiznání svéprávnosti.

Podle mne by bylo nejlepší pokusit se nějak domluvit s rodiči. Dát jim příležitost, aby Vás lépe poznali → pak by mohla být šance, že dohoda vyjde.

A rodičům se nedivte. Mají o dceru strach → aby si „nezkazila život“. Chtějí, aby dokončila alespoň středoškolské vzdělání. V tom byste ji/je měl podpořit i Vy.

Kazatel

Tak možná by to chtělo nejprve dospět.

Ale budiž, když bude naprcaná a budete se chtít vzít, je to jedna z možností, jak dosáhnout plné právní způsobilosti. Blíže třeba viz. odkaz.

http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/index.php/o­becna-cast/zakladni-instituty/osoby

Drap

Teoreticky je to možné. Musí však rozhodnout soud, a soud mohou požádat zákonní zástupci tvé přítelkyně, což jsou její rodiče.

Kazatel

Dochy: To ze vytrhneš paragrafy z kontextu a já napíši konkrétní postup a šup, ty 5 palců, já nula 🙂. Prcat, prcek, nevidím na tom nic špatného, to zase asi jen hulváti a sprosťaci.

Dochy

😉 To bude tím, že už i cvrček ví, že některá slova spolu nemají jinak nic společného i když obsahují stejná písmenka.

ivzez

Kazateli, bylo možné to vyjádřit jinak → slušněji.

Radit těhotenství a svatbu dívce s nedokončeným vzděláíním, není nejlepší rada.

Kazatel

To je otázka, jinak patrně požadovaného záměru, v jejich situaci, nedosáhnou. V úvodu ale předesílám, že by měli nejprve dospět, s tím souvisí řada věcí, mimo finanční soběstačnosti, i umění vycházet s rodiči, atd, láska je hezká věc, ale má svá ale.