annas

Do které doby sahají kořeny znalosti biorytmů? Jaký je vztah mezi biorytmy a chronobiologií?

Ovlivňují biorytmy naši psychicku, intelekt i zdraví?

Nejlepší odpověď
vagra

Všichni živí tvorové na Zemi – rostlinami počínaje a savci konče – jsou podřízeni biorytmům, které se odvíjejí od pravidelných změn ve vnějším prostředí (délky světelného dne, kolísání elektromagnetického pole Země a jiných).
Harmonizace, životní soulad činnosti organizmu cestou obnovy přirozených biorytmů je ještě jednou ze základních složek zdraví, základem osnovy naší dlouhověkosti.
Znalosti biorytmů sahají do hluboké minulosti. Do současnosti se dochovaly pojednání Hippokratova a Avicenny, v nichž se významná pozornost věnovala zdravému způsobu života, založenému na pravidelném střídání fází aktivity a odpočinku.
Cyklické změny, v závislosti na denní době, ovlivňují fyziologický stav, intelektuální schopnosti a dokonce i náladu člověka. Během dne je náš organizmus v zásadě naladěn na zpracování nashromážděných živin, ze kterých čerpá energii pro aktivní denní činnost. Oproti tomu v noci se živiny shromažďují, probíhá obnova tkání a dělení buněk.
Avšak v současném světě se čím dále častěji biologické rytmy míjí s reálnými denními cykly (naše životní aktivity prakticky nikdy neladí s reálným světelným dnem), což vede k rozladění činnosti tělu vlastních orgánů a systémů. Tímto způsobem civilizace zákonitě narušuje náš přirozený biologický rytmus.
Protože Chronobiologie je exaktní věda, zkoumající podmínky zrodu, přirozenost, zákonitosti a význam biorytů a vzájemnými vazbami biorytmů a lidského zdraví,souvislosti jsou evidentní.

Zdroj: zkráceno z-http://www.sib­valeo.com/cz/com­pany/sci/chro­nobiology/