Dokdy se musí uchazeč přihlásit na úřadě práce při ztrátě zaměstnání?

Je pravda, ze stačí do konce kalendářního měsíce?

Nejlepší odpověď
Emefej

Nemusí se přihlásit vůbec.

Další odpovědi
Pospíšil

Když se na ÚP přihlásíte do 3 kalendářních dnů (tzn. vlastně tedy hned), jste evidován jako nezaměstnaný od prvního dne a zdravotní pojištění za Vás bude platit stát. Jinak ho budete muset cálovat za období od vzniku nezaměstnanosti do přihlášení na ÚP sám a v tom případě musíte ztrátu zaměstnání nahlásit na Vaší zdravotní pojišťovně do 8 kalendářních dnů.

ivzez

Registrace na ÚP není pro nikoho povinná.

Jestli Vám jde o úhradu zdravotního pojištění,
stačí registrace do konce měsíce následujícího
po skončení zaměstnání.

Pokud by zaměstnání skončilo např. 5. října, stačila by
registrace na ÚP poslední listopadový pracovní den.

_______
Doplňuji:

Ztrátu zaměstnání není potřeba nikam hlásit.

Pokud by za někoho po celý měsíc neidvedl zdravotní pojištění
někdo jiný (zaměstnavatel nebo stát), musel by se nezaměstnaný
přihlásit u své zdravotní pojišťovny jako OBZP a sám si začít
hradit zdravotní pojištění (letos 1.485 Kč měsíčně).

Při ztrátě zaměstnání v průběhu října by bylo nutné se u zdravotní
pojišťovny přihlásit a zdravotní pojištění uhradit do 8 kalendářních
dnů po skončení listopadu*). Posledním dnem by byl 8. prosinec.

*) Za část října ještě zdravotní pojištění odvedl zaměstnavatel.