zjentek

Dnes už není nutné vyřezávat otvor ve spodní části koupelnových dveří, jako tomu bylo za minulýho režimu?

Rád bych si ty s tou ďourou už vyměmil za hezčí a byl bych radši, kdybych do nich už nemusel do smrti řezat, děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

To záleží na způsobu odvětrání prostoru. Pokud je tam karma, tak bych dveře bez otvoru rozhodně nedával. Pokud je v prostoru odsávání, třeba páry, rovněž myslím, že je vhodné umožnit přísun čerstvého vzduchu. Mimochodem kvůli plísním. Je potřeba se vlhkosti efektivně zbavovat spíš, než pak na to jít nějakou brutus chemií.

Další odpovědi
elkon

Nechápu, co má minulý režim společného s přísunem vzduchu do koupelny s karmou. Karma sežere kyslík v jakémkoli režimu a ty se udusíš. To je hlavní důvod těch děr. Pokud to bude dělat odborná firma, bez přísunu vzduchu to nepředají. Jestli je díra ve dveřích, nebo vedle je jedno.

Kepler

Pokud tam jinou ventilaci nemáš, třeba větrák nebo mřížku ven, tak bych si tu koupelnu netěsnil. Zdržovala by se ti tam pára a vlhkost. Ve starém bytě byly ve dveřích u země dokonce 3 kruhové větrací otvory s plastovou mřížkou.

Hlada

Každý plynový spotřebič potřebuje přívod vzduchu. Dřív byl předepsaný otvor 10 cm2/1kW. Dnes to norma definuje trochu jinak, velikost otvoru je stejná. Fyzika nijak nesouvisí s režimem. Naše dřívější technické normy byly na světové úrovni.

Zdroj: https://vytape­ni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/804-bezpecne-instalace-plynovych-kotlu-v-bytech

Funna

a jak jsi přišel na to, že DNESKA se to nedělá??…nedělá se to jen tam, kde je v koupelně namontovánáno nucené větrání (ventilátor)…tam kde není, se stále i v moderních stavbách dává mřížka nade dveře a dveře se buď podříznou po celé délce (nechá se mezera mezi prahem a dveřmi) a nebo se do nich osadí mřížka…těch několik kulatých z dřívějška dneska nahradila jedna podlouhlá obdélníková…

honza19hk

To bylo kvůli karme, spalování plynu, dřeva atd potřebuje přístup vzduchu, takže pokud není jiná možnost privedeni vzduchu, dělaly se díry do dveří. Lze to nahradit tzv prisavanim vzduchu z venku, nějakou trubkou. Nevzhledné díry ve dveřích lze také zakrýt nejakou mřížkou.

Edison

Honzo, to je pravda a taky jsem to psal. Je pravdivá ale jen z části. Druhou část napsala, kromě mě, také Funna. Těch důvodů je opravdu povícero, proč se to dělalo… a dělá…

Edison

Keplere, i pokud má odsávání je přívod vzduchu nutný. Bez toho nemá v zásadě co odsávat. I kdyby tam měl v okně nějakou tu mřížku, mohlo by se stát, že čerstvý vzduch by procházel od okna rovnou do ventilace (ať už pasivní nebo aktivní) a ve zbytku místnosti by se mohla vlhkost držet. Ty otvory prostě zajišťují řízenou výměnu vzduchu v místnosti.

Kepler

Žádné bytové dveře nejsou těsné. By ses divil, kolik toho profuní několik milimetrů širokou škvírou při celkové délce 4 m.

Edison

To je jasný. Ale jistota je jistota. A přecijen… řízený průvan dostatečným otvorem je podstatně lepší, než doufat v nějaké nedefinované škvíry. Já bych to prostě neodstraňoval. Krom toho bych tu škvíru „několika milimetrů“ bych teda chtěl vidět. Tak maximálně pode dveřmi. Tam bychom se mohli o „několika milimetrech“ bavit. A to nejsou 4m. Tak zpravidla 70 cm, vyjímečně 80. Dost často ale jen 60. 🙂

Kepler

Já myslel i napsal celý obvod dveří. A ty škvíry: už jsem zažil, že mi dveře při venkovním větru mlátily tak, že se nedalo spát. To se ale dá spravit těsněním.

Edison

To ale asi nebyly dobrý dveře, žejo… 😁

zjentek

Edisne, spíše jsem se ptal na nutnost toho počinu. Co bych chtěl a nechtěl bych nechal klidně na sobě. D;(;

Edison

To chápu. Jen jsem chtěl připomenout možné důsledky takového zatěsnění.