Kapicka

Deleni na dve desetinna mista:

Dobry den,jeste jednou se Vas chci zeptat jak se dela a jak se vypocita napr. priklad 524:73 ,ale na desetinna mista .Prosim poradite mi postup a jak co mam udelat predem Dekuji za odpoved…

Nejlepší odpověď
Alesh

Jednoduše, co vás v tý škole učej? 🙂

  1. dělené číslo bereš po cifrách až dokud se do něj nevleze číslo, kterým dělíš:

5 (73 do něj nevleze, musím vzít další cifru)
52 (73 do něj nevleze, musím vzít další cifru)
524 (73 do něj vleze, vydělím to z hlavy):

524 : 73 = 7
(a zpátky to znásobím (7 * 73) a napíšu pod původní číslo)

524 : 73 = 7
(teď odečtu 524 – 511)

524 : 73 = 7

  • 511

(za 13 přidám další cifru děleného číslo, v tomto případě už žádné není, píšu tedy 0 a navíc přecházím desetinnou čárku, tudíž ji musím napsat i do výsledku)

524 : 73 = 7,

  • 511

(130 : 7 a celý postup se opakuje, než dosáhnu potřebného počtu desetinných míst)

524 : 73 = 7,178082…

  • 511

  • 73

  • 511

  • 584

  • 146

Tahle čísla je dobré správně odsazovat (pro přehlednost), ale tady na serveru to nejde, když tam udělám mezery, server ty „přebytečné“ smaže.

Další odpovědi
Drap

Tak jak kdyby jsi dělila 524,00 : 73
Než začneš počítat s první nulou, napíšeš do výsledku desetinou čárku