Zmrzlina

Dcera musí spočítat matematickou olympiádu, aspoň jeden příklad! Pomůže nám někdo ?

Přeji hezký den, dcera má za ukol spočítat tento ukol do matematické soutěže. Mají to povinné každý aspoň jeden. Moje dcera má spočítat tento :

Na střed hrnčířského kruhu jsme položili krychli, která měla na každé
své stěně napsáno jedno přirozené číslo. Těsně předtím, než jsme kruh
roztočili, jsme ze svého stanoviště viděli tři stěny krychle a tedy pouze
tři čísla. Jejich součet byl 42. Po otočení hrnčířského kruhu o 90◦jsme ze stejného místa pozorovali tři stěny s čísly dávajícími součet 34 a po otočení o dalších 90◦
jsme stále z téhož místa viděli tři čísla o součtu 53.

  1. Určete součet tří čísel, která z našeho místa uvidíme, až se kruh otočí ještě o dalších 90◦
  2. Krychle po celou dobu ležela na stěně s číslem 6. Určete maximální možný součet všech šesti čísel na krychli.

Něco málo jsem vyřešili, ale ne vše. Najde se někdo kdo nám pomůže ? Prosím co nejrychleji§:)
Děkuji!
Doplňuji:
něco málo jsem vyřešili = udělili načrtek zjistily kolikrát se čísla opakují, ale nevíme které čísla máme zvolit:)

Nejlepší odpověď
ReHu

Co znamená > Něco málo jsem vyřešili, ale ne vše. ?
Doplňuji:
Být vámi, nedělám náčrtek, ale z papíru udělám tu krychli a podle návodu ji otáčím a zapisuji.
Pokud znalosti matematiky nestačí, musím si pomoci jinak.

Další odpovědi
balca

zkuste se poptat na http://forum.mat­web.cz/

mosoj

Jde o to vyřešit tuto soustavu rovnic.
a+b+x=42
b+c+x=34
c+d+x=53
d+a+x= ?

a,b,c,d jsou boční strany krychle.
x je vrchní strana krychle.

Mělo by to jít vhodným sečítáním (odečítáním rovnic) zkuste to sami, Momentálně na to nemám čas a z hlavy si již nepamatuji.

IK

pokud vidíte tři stěny, jedna z nich musí být ta vrchní, takže bude ve všech součtech.
součtem 1. a 3. pohledu a odečtením 2. dostaneš neznámý 4.
(součet dvou pohledů dá všechny 4 strany + 2× vrchní)

  1. poslední součet je tedy 61

součtem dvou protilehlých pohledů 95, sice bude horní strana 2×, ale nejde o přesný součet, ale maximální možný, musíme odečíst 1 protože to je nejnižší možné horní číslo, tak aby nebylo dvakrát.
Přičteme spodní stranu 6

  1. maximální možný součet všech stran je 100