Avatar uživatele
Zlatý

Dokážete dělat více věcí najednou?

Možná ano, možná ne. Jednu děláme vědomě, soustředěně, další automaticky. Mozek se zaměřuje na jednu věc. Napadlo mne, to, když potkávám lidi s telefonem u ucha, jak jsou plně soustředěni na hovor a skoro nevnímají okolí. No určitě se dívají, kam jdou, aby nespadli pod auto, nebo do příkopu. Napadl mne takový pokus. Jeden člověk bude telefonovat a bude se muset soustředit na hovor, na to co říká, třeba i v jiném jazyce a současně během toho hovoru mu bude jeden nebo více lidí něco ukazovat, předvádět například oblečení, nějaké věci a po určité době musí volající popsat, co viděl, během hovoru. Asi toho moc nebude, protože se soustředí na hovor a ostatní věci vnímá mozek automaticky. A volající člověk to neví, takže se nemůže připravit a nebude chvíli sledovat okolí a pak se vrátí k hovoru. Těžko bude 100 % úspěšný v zapamatování si hovoru i toho, co se děje kolem. Nebo máte jiné zkušenosti? Děkuji. To je určitý modelový pokus.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Hravě, ženy to mají "naprogramované" v mozku. Dokáži tvořit tabulku na počítači, poslouchat rozhlasovou hru a ještě slyšet, co mi říká partner. Muž se mě pak ptá, jak to dokážeš? Muži sledují fotbalový zápas a opravdu za to nemohou, že neslyší co jim někdo něco říká. Proto ženy na ně raději nemluvte. :-))
Ženy opravdu umí dělat více věcí najednou:
Info pro muže: "Ženy vás při vaření nedělního oběda sprdnou na dvě doby, protože jste ještě nedošel do sklepa pro okurky, přitom jednou rukou utírají prach a druhou rukou opravují dítěti úkol z českého jazyka. Zručnější pak ještě nohama staví synkovi vesmírný koráb z lega. Je prý dochován záznam o jedné ženě z dob Velké Moravy, která nejenže při kojení svých čtyřčat (samozřejmě, že je kojila všechny najednou) vyráběla měděné šperky, ale dokonce zvládala i stříhat ovce a z právě střižené vlny současně plést svetr pro svého muže." :-))

Zdroj: https://xman.idnes.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Vyskúšajte si to na sebe, dokážte súčasne telefonovať, variť, krmiť a prebaľovať dieťa, učiť sa so starším potomkom, sledovať telenovelu a ešte komunikovať s manželkou. Prepáčte, zabudla som ešte na pranie. Ak to dokážete, pochopíte mimoriadnu schopnosť žien - matiek.


Avatar uživatele
Zlatý

Dokáži. Samozřejmě některé věci nelze.


Avatar uživatele
Zlatý

Dokáži bez dívání na klávesnici psát všemi deseti diktát nebo text z hlavy. Ovšem např. číst noviny a současně vnímat manželku opravdu neumím.


Avatar uživatele
Zlatý

... jo, není to výsada jen ženskejch, ale na rozdíl od nich si uvědomuju, že když mám něco dělat pořádně, musím se na to soustředit, a to lze jen na jednu věc ...


Avatar uživatele
Zlatý

Dokážu. To je přece normální (alespoň pro někoho, že).


Avatar uživatele
Bronzový

Ono to dost dobře nejde, protože mozek pracuje v preemptivním single taskingu (upřednostnění úlohy, která dostala v daném okamžiku prioritu).
Takto samozřejmě lze "přepínat" mezi několika pracemi najednou, ale zkuste si nakreslit pole 5x5 políček a vyplnit ho nahodilými písmeny bez diakritiky. K tomu pokusu si z paměti odměřujte čas 29 sekund a za tu dobu poskládejte z písmen v políčkách co nejvíce slov..
Oops! Prošvihli jste čas? Nebo se při odměřování času nemůžete zároveň soustředit na skládaná slova? To je normální... nejde to :)

Najednou zjistíte, že dvě rozdílné věci soustředěně najednou vykonávat nelze.


Avatar uživatele
Stříbrný

Ne. Mnohdy ani jednu.


Avatar uživatele
Zlatý

No něco na tom asi bude - alespoň já pokud mám něco dělat pořádně, tak se na to potřebuji soustředit a jiná, zejména nezažitá činnost mne rozptyluje.

Na druhou stranu - také víceméně současně zvládám
1) řídit auto
2) přitom v levé ruce, která je na volantu mít (tedy pít) kafe
3) a zároveň v pravé ruce na řadicí páce mít zapálenou cigaretu (tedy kouřit)
4) a s tím vším současně hlasitě sprostě nadávat, co že je to přede mnou za kreténa z Bohnic nebo co..

Znamená to něco? ;) :D Ne, třeba telefonování za jízdy (i s handsfree) mi vadí. Dokonce i konverzace (tedy taková, která je víc než "o ničem" (tlachání) mě rozptyluje. Billboardy se sexy kočkama odvádí moji pozornost od řízení. (některé) No a? Tak jsem vertikálně algoritmicky zaměřený. O to větší mám "tah na bránu". (tedy se propracovávám ke zvolenému cíli/řešení)

Milé dámy, souhlasím, že my chlapi na tom v tomhle směru nejsme tak dobře v porovnání s vámi. Ale...

Ono nakonec dojde na situaci, kdy před nás pány položíte hodinky s povyskočenou stěžejkou od řemínku či ekvivalent nějaké podobné triviální srandičky se slovy: "Rozbilo se to, na!!!"

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Avatar uživatele
Stříbrný

Převážná většina lidí to dokáže. Dobří jsou v tom také muzikanti, např. klavírista běžně sleduje čtyři řádky not současně! Ti co to trénují v tom bývají dobří.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Roman71>>
Hele, s tím "preemptivním singletaskingem".... moc nechápu proč je třeba u singletaskingu preempce. ;) :D :D

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

marci: svatá pravda, ženské mají mozek jako PC, schopný řešit několik úloh najednou. A ony mají vůbec spousty zajímavých vlastností. Například na 10 m dokážou rozpoznat vlas blondýnky na tmavém obleku svého mužíčka, ale 1 m se nedokážou strefit do garážových vrat :-))

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... maj pravdu vašnosto ...

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Potlesk!!!

 

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1301
Zlatý annas 1164
Zlatý quentos 944
Zlatý led 619
Zlatý marci1 598
Zlatý mosoj 598
Zlatý hanulka11 555
Zlatý Kepler 511
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 409

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.