Kelt

Dokážete dělat více věcí najednou?

Možná ano, možná ne. Jednu děláme vědomě, soustředěně, další automaticky. Mozek se zaměřuje na jednu věc. Napadlo mne, to, když potkávám lidi s telefonem u ucha, jak jsou plně soustředěni na hovor a skoro nevnímají okolí. No určitě se dívají, kam jdou, aby nespadli pod auto, nebo do příkopu. Napadl mne takový pokus. Jeden člověk bude telefonovat a bude se muset soustředit na hovor, na to co říká, třeba i v jiném jazyce a současně během toho hovoru mu bude jeden nebo více lidí něco ukazovat, předvádět například oblečení, nějaké věci a po určité době musí volající popsat, co viděl, během hovoru. Asi toho moc nebude, protože se soustředí na hovor a ostatní věci vnímá mozek automaticky. A volající člověk to neví, takže se nemůže připravit a nebude chvíli sledovat okolí a pak se vrátí k hovoru. Těžko bude 100 % úspěšný v zapamatování si hovoru i toho, co se děje kolem. Nebo máte jiné zkušenosti? Děkuji. To je určitý modelový pokus.

Nejlepší odpověď
marci1

Hravě, ženy to mají „naprogramované“ v mozku. Dokáži tvořit tabulku na počítači, poslouchat rozhlasovou hru a ještě slyšet, co mi říká partner. Muž se mě pak ptá, jak to dokážeš? Muži sledují fotbalový zápas a opravdu za to nemohou, že neslyší co jim někdo něco říká. Proto ženy na ně raději nemluvte. 🙂
Ženy opravdu umí dělat více věcí najednou:
Info pro muže: „Ženy vás při vaření nedělního oběda sprdnou na dvě doby, protože jste ještě nedošel do sklepa pro okurky, přitom jednou rukou utírají prach a druhou rukou opravují dítěti úkol z českého jazyka. Zručnější pak ještě nohama staví synkovi vesmírný koráb z lega. Je prý dochován záznam o jedné ženě z dob Velké Moravy, která nejenže při kojení svých čtyřčat (samozřejmě, že je kojila všechny najednou) vyráběla měděné šperky, ale dokonce zvládala i stříhat ovce a z právě střižené vlny současně plést svetr pro svého muže.“ 🙂

Zdroj: https://xman.id­nes.cz/proc-zeny-umi-delat-vice-veci-najednou-dxz-/xman-styl.aspx?c=A071106­_152048_xman-novinky_mao

Další odpovědi
led

Vyskúšajte si to na sebe, dokážte súčasne telefonovať, variť, krmiť a prebaľovať dieťa, učiť sa so starším potomkom, sledovať telenovelu a ešte komunikovať s manželkou. Prepáčte, zabudla som ešte na pranie. Ak to dokážete, pochopíte mimoriadnu schopnosť žien – matiek.

Drap

Dokáži. Samozřejmě některé věci nelze.

dudu

Dokáži bez dívání na klávesnici psát všemi deseti diktát nebo text z hlavy. Ovšem např. číst noviny a současně vnímat manželku opravdu neumím.

Roman71

Ono to dost dobře nejde, protože mozek pracuje v preemptivním single taskingu (upřednostnění úlohy, která dostala v daném okamžiku prioritu).
Takto samozřejmě lze „přepínat“ mezi několika pracemi najednou, ale zkuste si nakreslit pole 5×5 políček a vyplnit ho nahodilými písmeny bez diakritiky. K tomu pokusu si z paměti odměřujte čas 29 sekund a za tu dobu poskládejte z písmen v políčkách co nejvíce slov..
Oops! Prošvihli jste čas? Nebo se při odměřování času nemůžete zároveň soustředit na skládaná slova? To je normální… nejde to :)

Najednou zjistíte, že dvě rozdílné věci soustředěně najednou vykonávat nelze.

dubraro

Ne. Mnohdy ani jednu.

Mc Merkurion

… jo, není to výsada jen ženskejch, ale na rozdíl od nich si uvědomuju, že když mám něco dělat pořádně, musím se na to soustředit, a to lze jen na jednu věc …

hapiky

Převážná většina lidí to dokáže. Dobří jsou v tom také muzikanti, např. klavírista běžně sleduje čtyři řádky not současně! Ti co to trénují v tom bývají dobří.

Lamalam

Dokážu. To je přece normální (alespoň pro někoho, že).

aliendrone

No něco na tom asi bude – alespoň já pokud mám něco dělat pořádně, tak se na to potřebuji soustředit a jiná, zejména nezažitá činnost mne rozptyluje.

Na druhou stranu – také víceméně současně zvládám

  1. řídit auto
  2. přitom v levé ruce, která je na volantu mít (tedy pít) kafe
  3. a zároveň v pravé ruce na řadicí páce mít zapálenou cigaretu (tedy kouřit)
  4. a s tím vším současně hlasitě sprostě nadávat, co že je to přede mnou za kreténa z Bohnic nebo co..

Znamená to něco? ;) :D Ne, třeba telefonování za jízdy (i s handsfree) mi vadí. Dokonce i konverzace (tedy taková, která je víc než „o ničem“ (tlachání) mě rozptyluje. Billboardy se sexy kočkama odvádí moji pozornost od řízení. (některé) No a? Tak jsem vertikálně algoritmicky zaměřený. O to větší mám „tah na bránu“. (tedy se propracovávám ke zvolenému cíli/řešení)

Milé dámy, souhlasím, že my chlapi na tom v tomhle směru nejsme tak dobře v porovnání s vámi. Ale…

Ono nakonec dojde na situaci, kdy před nás pány položíte hodinky s povyskočenou stěžejkou od řemínku či ekvivalent nějaké podobné triviální srandičky se slovy: „Rozbilo se to, na!!!“

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

aliendrone

Roman71>>
Hele, s tím „preemptivním singletaskingem“… moc nechápu proč je třeba u singletaskingu preempce. ;) :D :D

Kepler

marci: svatá pravda, ženské mají mozek jako PC, schopný řešit několik úloh najednou. A ony mají vůbec spousty zajímavých vlastností. Například na 10 m dokážou rozpoznat vlas blondýnky na tmavém obleku svého mužíčka, ale 1 m se nedokážou strefit do garážových vrat 🙂

Mc Merkurion

… maj pravdu vašnosto …

aliendrone

Potlesk!!!