ahold

Dát či nedat se očkovat proti chřipce?

Průběh chřipky bez očkování znám.
Ale co naočkovanci? Jak jí prožívají, jestli vůbec?

Nejlepší odpověď
annas

Rozhodnutí je jen a jen na vás. Někdo očkování snáší dobře,. jiný nikoliv.

Vím podle dvou známých, že po očkování onemocněly chřipkou, bolely je svaly. hlava, oteklo jím místo vpichu a způsobilo bolest. . Jedné se zhoršil sluch, ale to přešlo.

Jiná známá měla problémy při očkování jen poprvé, při dalším už jen slabé, ale průběh zachlazení apod. byl mnohem slabší.

Na stránce zdravotního ústavu se uvádějí některé negativní reakce.

"Nežádoucí účinky: všechny preparáty jsou všeobecně dobře snášeny, výrobci udávají případné následující komplikace:

Místní: zčervenání, otok, bolest;

vzácně – zvětšení lymfatických uzlin v blízkosti místa injekce;

tyto příznaky mají obvykle přechodný charakter a většinou během dvou dnů samovolně vymizí.

Celkové: únava, bolesti hlavy, svalů či kloubů, pocení, třes, zvýšená teplota nebo gastrointestinální symptomy;

vzácně – neuralgie, parestezie, křeče, přechodná trombocytopenie, někdy spojená s krvácením a tvorbou hematomů

velmi vzácně – zánětlivé reakce mozku, míchy a periferních nervů, anafylaktický šok, vaskulitis".

http://www.szu­.cz/tema/preven­ce/ockovani-proti-chripce-2

Je třeba srovnat klady i zápory očkování podle odkazu.

--
Doplňuji
Podle zkušeností svých známých jsem se nedala očkovat.

Další odpovědi
aliendrone

Vyzkoušeno, zavrhnuto. Údajně máš prodělat „lehčí formu“ chřipky, ale je to individuální. Já rozdíl mezi vakcinovanou chřipkou a tou „normálně pořízenou“ žádný nepozoroval. Prostě tak jako tak 3 dny pryč, jen v případě vakcinace si za to navíc zaplatíš, no. Což podle mne NENÍ dost dobrý výsledek, obzvláště pokud odhaduji pravděpodobnost „normálního nakažení“ na cca 50% oproti JISTOTĚ nemoci při vakcinaci. Ale jak říkám, dokud nevyzkoušíš, nevíš – třeba to bude mít u tebe lepší průběh (a v takovém, případě by se to vyplatilo)! ;) :)

marci1

Ten, kdo se nechá naočkovat, musí počítat s tím, že mohou u něj nastat vedlejší účinky. Od známých slýchávám čím dál víc, že po očkování dostaly 40°horečky a chřipku vlastně prodělali. Ptala jsem se mé praktické lékařky, se kterou máme téměř kamarádský vztah, jestli se nechává očkovat a řekla mi, že ne (a to je astmatička). Chřipky prozatím nemívám (klepu na dřevo) a očkována jsem nikdy nebyla, i když je známo, že chřipka může být nemoc, která ohrožuje člověka na životě, obzvláště pokud se jedná o staršího člověka, člověka polymorbidního, astmatika, kardiaka ap. Četla jsem někde, že u nás ročně na chřipku (hlavně na její komplikace, spojené s jiným zdravotním problémem) umírá cca 200 lidí. ☹
https://www.de­nik.cz/z_domo­va/ockovani_chrip­ka20081208.html

orwell

Jo, tak to „babo raď.“ To si musí každý rozhodnout sám a možné následky připsat na vlastní triko. Zažil jsem mnoho chřipek bez předcházejícího očkování, potom dvě sezóny s předchozím očkováním a poté jsem přešel opět na systém bez očkování. Po poslední zkušenosti s očkováním, kdy sem zažil šest vln chřipky, které se po mně pak převalily, už asi nenajdu odvahu podrobit se této prevenci. Znám ale jedince, kteří si to pochvalují a nechávají se každoročně píchnout. Já mám tři velmi negativní zkušenosti s očkováním vůbec a nejhorší to bylo v dětství s obrnou, kdy jsem se pak znovu učil chodit. To nikomu nepřeji zažít. Když potom slyším např. v TV názory některých lidí, kdy se následky očkování bagatelizují a oponenti zesměšňují, chtělo by se mně někoho nakopnout pod koleno. Je jasné, že pro většinu lidí je očkování prospěšné, ale určitý počet jedinců, o kterém se moc nemluví, to odskáče. Pokud se octneš v té druhé skupině, nevím, jak hodně tě bude těšit pomyšlení, že ostatním to pomohlo.

mosoj

Záleží jak jsi na tom se zdravím. Pokud trpíš na nějaké další nemoci, které se mohou nákazou chřipkou zhoršit a ohrozit tě na životě tak ano.
Srovnávat ale očkování proti obrně s očkováním proti chřipce je zcela mimo mísu!!!!

Pepa25

Dát, pokud lékař nedoporučí se neočkovat. A to zavčasu. Naočkovaný chřipku vůbec nedostane. Případné problémy hned po očkování nastanou obvykle, pokud se očkuje pozdě nebo je dotyčný nějak oslabený. Osobně se očkuji poslední roky pravidelně a klasickou chřipku jsem už neměl dávno. Samozřejmě občas mám virózy – nachlazení bez teplot.

Zdroj: vlastní zkušenost