DIH

dárcovství ledviny

jak žijí lidé po darování své ledviny.?
Doplňuji:
Takže žádné jiné omezení krom toho že se nesmí pít alkohol není??

Nejlepší odpověď
zzzzz

Jedna ledvina člověku opravdu stačí, ale je si i třeba uvědomit, že pokud by jsme ji darovali a v budoucnu se nám stal úraz při kterém by jsme o tu druhou ledvinu přišli, tak neexistuje žádná právní norma, která by nám zajišťovala jako dárcům přednostní pořadí na transplantaci. Do zdravotnictví jde čím dál tím míň reálných peněz a transplantace jsou omezené nejen počtem orgánů, ale i financemi. A to je špatně, člověk který se rozhodne stát dárcem, by měl být v tomto směru dle mého názoru zvýhodněn.
Jinak každý jsme budoucím dárcem, po naší smrti nám všechny použitelné orgány vezmou a použijí je k transplantaci, i bez souhlasu rodiny, platí zde předpokládaný souhlas, a to považuji za dobré.
Jistě bych ji darovala svému blízkému, ale cizímu ne.

Další odpovědi
anonym

Téměř stejně, jako před darováním, jedna funkční ledvina k životu bohatě stačí.
Doplňuji:
Ani s tou abstinencí to není tak ´horké´, alkohol mnohem více vadí při poškození jater.
Bezprostředně po odejmutí ledviny si musí dárce více než dříve hlídat pitný režim a samozřejmě se fyzicky šetřit, jako po každé vážnější operaci, po čase si ale organizmus ´srovná´ fungování i s jednou ledvinou, takže vrámci umírněných mezí se dárce nemusí odříkat ani alkoholu – jen to doktoři takto otevřeně – obvykle, neřeknou.

arygnoc

s tým alkoholom to je hlúposť – nie že nesmú, ale nedoporučuje sa.

ale s ohľadom na to, napríklad koľko nefajčiarov (a mladých!!!) zomiera na rakovinu pľúc [neodolám, ako fajčiar to musím pripomenúť] – štatisticky viac tridsiatnikov nefajčiarov a ako fajčiarov, javí sa podobne i riziko zlyhanie poslednej (jedinej) obličky (ledviny) ako menej pravdepodobné, i keď samozrejme môže nastať.

pri chlastaní (nie užívaní alkoholu v rozumnej miere) trpí najviac mozog a pečeň, a samozrejme celý organizmus – tráviaci trakt, imunitný systém, kardiovaskulárny systém (cievy, srdiečko a veci s tým súvisiace).

rozhodne normálne (striedme) pitie nie je rizikom (je väčšia pravdepodobnosť že vás zabije opilec za volantom).

summa summárum: nechlastať, ale pohárik – prečo nie.

Questman

A taky si budeš muset zvyknout na Silvestra s limonádou ;)