Avatar uživatele
Dvorní šašek

Dalo by se říct, že i dospělí lidé věří pohádkám, aniž by se to sami uvědomovali?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Lgee před 18 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je třeba rozlišit pohádky starší, které vycházejí z ústní lidové slovesnosti a teprve později byly zapsané. Ale tyto pohádky nejsou ze současného reálného života, i když v nich vítězí dobro nad zleme. Někteé pohádky se dnes vykládají jinak, situace se převádí do současné reality.
Tčeba zde Červená karkulka.
https://digilib.k.utb.cz/…

Podívejte se na nový výklad této pohádky. Tento typ pohádek rodiče i učitelky ve škole dětem čtou jako obraz toho, že i v těžkých podmínkách útisku spravedlnost zvítězí, ale je třeba za ni bojovat. K tomu stačí přemýšlet a dívat se kolem. Např. chytrý hloupý Honza odhalí lež, když se pozorně dívá kolem sebe a přemýšlí. To stále platí.

2. Když někdo lže a zkresluje informace, říkáme o něm, že vypraví pohádky.. Jde o jiný druh pohádek, které svědčí o tom, že ti, kdo je šíří, zkreslují situace, postrádají totiž morální hodnotu a nemají výčitky, hlas swědomí. Bohužel mnozí dospšlí těmto pohádkám, často nereálným vizím ke své škodě věří, někdy i kvůli tomu ,že nechtějí být v dané společnosti jijní, mnozí se bojí vyřazení z kolektivu, Pomocí médií, dokonce i fotografií jsou diváci ovlivňováni nesprávnými názory. Opakovaná lež se stává pravdou. Někdy naletí i chytří jedinci, kteří nepřemýšlejí a jsou přesvědčeni, že jen oni mají pravdu a zdravý rozum. . Šíření "pohádek" podporují media, příspěvky mluvčích jsou doplněny jejich fotografiemi či jinými aktuálními záběry, , takže vše vypadá věrohodně. Že by platilo, opakované se líbí, či spíš, že opakovaná lež se stává pravdou,. Takže je třeba informace ověřovat,, zapojit kritické myšlení, i když to mnoho lidí neumí. Stačí porozumět textu, tedy myslet, uvědomit si, že slova mají nejen význam základní, ale i přenesený. Určitá tolerance je nutná, ale " tvrdohlavost a umíněnost jsou přímo úměrné omezenosti našeho rozumu: jen neochotně přijímáme to, co přesahuje hranice našeho obzoru. “ „Síla a sličnost jsou statky mládí, umíněnost je květem stáří. “ François de La Rochefoucauld.

Zdroj: https://citaty.net/…
https://citaty.net/…

Nemá pravdu i dr. Jan Sobotka, který tvrdí : "Riziko, že hlupák se zachová chytře, je mnohem menší než riziko, že vzdělanec se zachová hloupě.“ —

Zdroj: https://citaty.net/…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Justin1

Někteří dospělí lidé věří pohádkám a nepoctiví prodejci toho zneužívají. Myslím, že v rámci školního i průběžného vzdělávání by se lidé měli učit, jak nebýt naivní a nenechat se zblbnout kdejakým lákadlem.

Upravil/a: Justin1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cappuccino

Lide miluji pohadky, at uz v detskem nebo v dospelem veku. Kazdy si preje dej se stastnym koncem.
Proto se vsichni radi divame na Tri orisky pro popelku anebo nase maminky treba na Esmeraldu nebo jine.
Mladi lide miluji krasne filmove hrdiny. Casto jim unika, ze v realu malokdo vypada nebo se chova stejne.
Mnozi si ten rozdil mezi vysnenym zivotem a realitou neuvedomuji.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Justin: Svět hrubne, a pokud nemáme být důvěřiví, ale naopak stále ve střehu, budeme žít ve strachu jako v džungli, kde platí právo silnějšího. Moc hezká budoucnost.
Uráží mě, pokud jsou důchodci bráni jako hloupí, moderních technologií neznalí: oni nejsou hloupí: jsou jenom důvěřiví, protože v jejich světě se ještě nemusely zamykat domy, co se řeklo, to platilo, bez deseti dalších telefonátů mobilem. Kočárky s miminem se nechávaly bez dozoru před obchodem. Svět byl přehledný. To je celá jejich vina, že svět zparchantěl.

Avatar uživatele
Pepa25

Ametyst: Je rozdíl být důvěřivý a naivní. Také není dobré si idealizovat minulost: třeba kradlo se vždy.

Nový příspěvek