Lurius

Dalo by se říct, že alkohol pomáhá společnosti v prohlubování mezilidských vztahů a rozšiřování populace?

Jen přemýšlím nad tím, jak by svět vypadal bez alkoholu a jiných lehkých drog, které pomáhají lidem prolomit zábrany které by za střízliva nepřekonali, a ano jsem si vědom toho že alkohol způsobuje i spoustu jiných, závažných problémů

Nejlepší odpověď
Filip84

To tak ale máš Ty, ty zábrany, plus někteří další, ale nemá to tak, rozhodně, každý.

To je úplně zbytečná úvaha: alkohol s námi, prostě a jednoduše, je, byl a bude. Jak dopadl pokus o prohibici: víme. Nic s tím neuděláš, je zbytečné se tím jakkoli zaobírat.

Pokud někdo pije, aby překonal zábrany, nebo pije, aby překonal úzkostný stav, nebo pije, aby na něco zapomněl, a z dalších podobných příčin, no tak je na „dobré“ cestě k alkoholismu.

Je to odpověď na otázku, proč někdo chlastá, jako Dán, a alkoholik z něj nikdy nebude a druhý pije i relativně málo a spadne do toho, pomalu, raz – dva.

Stejné je to s tabakismem: někdo kouří, začne v pubertě, kouří do 25, 30 roků, a ze dne na den s tím sekne, a už si nikdy nezapálí. A pálil třeba krabičku a půl denně. Druhý kouří deset, patnáct, cigaret za den a nesekne s tím, i kdyby co kdyby.

Protože tu fysickou závislost překonáš. Alkoholik antabusem, kuřák náhradní nikotinovou therapií, je to otázka chtít, otázka času, ale fysická závislost problém není. No, na psychickou závislost žádný antabus, nebo náhradní therapie, není. To si musí ten člověk vyřešit sám v sobě: někdo, např. psycholog, mu s tím může pomoct, ale ten krok za něj nikdo neudělá. A lidi by všecko řešili, všem kommandovali život, ale vlastní problémy řešit? To ne! Tak to prostě je. 🙂

Další odpovědi
Drap

Mysalím, že je to nesmysl. Dovedu si představit svět bez pití alkoholu. Jinak alkohol potřebujemepři celé řadě technologií i ve výrobě běžných věcí. Zábrany nemají všichni. Ba naopak, někteří jsou po alkoholu na tom ještě hůře než bez něj.

annas

lŘíká se, ža alkohol je metla lidstva, ale máte pravdu, že bez něj by byl život smutnější.
Ale každý je jiný, někdo je upovídaný, vtipný, baví společnost, jiný je agresívní, útočný.
Samozřejmě je rozdíl v tom, zda jjde o ženu, či muže, mladého, staršího, , zdravého člověka, ale také na tom, kolik váží a v jaké je psychické kondici. Některý den člověk vypije láhev vína a vůbec to „necítí“, jindy mu dvě deci takzvaně stoupnou do hlavy.

Je pravda, že alkohol inspiroval řadu spisovatelů a umělců k napsaní děl či k vynikajícím výkonům. Někdo pije, že se cítí zajímavější, , ale zpravidla po kratší dobu svého života. .

V poslední době se stává, že ma zplození dítěte má vliv opilost. Především těhotná žena, pokud stále pije, ubližuje dítěti. Poškození mozku dětem hrozí, i když alkohol pije jen otec, ukázal výzkum.

více se dovíte v odkazu

https://ct24.ces­katelevize.cz/ve­da/3069974-poskozeni-mozku-detem-hrozi-i-kdyz-alkohol-pije-jen-otec-ukazal-vyzkum

Přiznávám, že nesnáším opilé jedince, proto tvrdím, že platí všeho s mírou, Jak napsal J. A. Komenský "„Základem zdraví a štěstí je střídmost ve všem, v jídle, v pití i v jiných požitcích. To je tajemství dlouhověkosti.“

Vždy zachovat rozum, přemýšlet, zda je alkohol nezaxtný k životu. i pro povzbuzení i uvolnění,. To ale neplatí u alkoholiků, , takže jakoukoliv zábavu s nimi oželím.

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/8391-hippokrates-vycvik-ke-zdravi-tot-stridmost-v-jidle-a-pile-v/

Disraeli

Jo, u malého procenta lidí to bude mít nějaké zanedbatelné pozitivní dopady (napít se na kuráž). U většiny je to přesně opačně – horšení vztahů, komunikace atd. atd.
Alkohol je však jen prostředek. Je to lék i jed, záleží na užívání. To lidi jsou NĚJACÍ, to oni mají chyby, či dobré stránky. Alkohol ale není třeba.

Víš, že jsou státy, kde místní obyvatelé alkohol nepijí (představ si), popřípadě minimálně, a přesto se dokáží bavit, jsou dokonce přítelštější, milejší, morálnější a uvolněnější (než Západ a spol)… Netrápí je komplexy a negativa, nejsou egoističtí, urážliví ani netrpí předsudky, zábrany mají – ale jen morální a podle svědomí – tedy vědí, co se sluší a co ne, jinak nejsou zatíženi nesmysly a nepotebují toxiny a drogy, aby se nestyděli a byli „odvázanější“.

marci1

Určitě, pokud alkohol pijeme v rozumné míře. Spoustu kamarádů a dětí bychom možná ani neměli. 🙂

jáára

Jenom alkohol činí život snesitelným. Proto vám radím: CHLASTEJTE!!!

LUF

To je můj problém. Doposud jsem neměl sex za střízliva a přemýšlím, jestli to půjde, když mi teď doktor zakázal pít

Kazatel

Zase naprosto hloupá otázka. Alkohol v pozitivním slova smyslu může být využit maximálně tak jako desinfekce.

Disraeli

Navíc tam kde musí mít povolení na pití alkoholu (ať už pro muslimy nebo nemuslimy), tak je to často omezeno na množství alkoholu, které ti prodají. Takže to taky třeba zabraňuje opíjení se. Ale jak říkám, to už záleží na státě.

Filip84

Disraeli: Ale i v musulmanském světě se pije, nedělejme si illuse. Samozřejmě, pije se méně, musulmani spíše pijí tvrdý alkohol, protože ten prorok nezakázal – prorok zakázal zkvašeninu.

Bude za tím, spíš, to, že ty společnosti vyrůstají bez alkoholu. U nás je alkohol normální a všeobecná představa o zdravém množství alkoholu je těžce mimo. U nás pijí vzory, a to dítě to vidí, takže: pít je normální. V musulmanském světě vzory nepijí, takže to dítě vidí: pít není normální.

Zase jsou tam jiné problémy, všude je něco, ale tohle prostě funguje! 🙂

Disraeli

Pije, ALE muslimové to mají zpravidla zakázané, nemuslimové a turisté si to však koupit mohou.
Někde muslimové mohou taky pít (všechen alkohol) – na povolení a hlavně spíš jen doma (ale teď příjde na zemi, někteří to mají volnější, jinde přísnější). Třeba takový Omán to má řekl bych docela volnější, ALE PŘESTO, co vím, tak drtivá většina muslimů ho ani tak nepije. Za jedno dodržují zásady (v rozporu s vírou atd), za druhé po něm nijak netouží.
Podobně Brunej, Kuvajt atd. Třeba v SAE jsem viděl, že pár muslimů pilo – trochu – jinak sem se s tím v „islámských monarchiích“ nestkal. Něco jiného jsou méně stabilní a více chaotické (i nebezpečné) arabské/islámksé státy, kde pijí alkohol v hojné míře i muslimové. To je asi to nejmenjší, co se tam děje. Sýrie, Súdán, Libanon, Pákistán a další.
Maroko, Omán a jinde, tam MOHOU muslimové pít i zákonně (na papír/povolení), ale hlavně v Ománu třeba přesto nepijí.

Pokud některý stát (Západ a jinde ve světě) zavede prohibici, tak co se asi stane? Začne obří pašování, většina bude i nadále pít, někteří možná ještě víc. Ale to je tím, že se jedná o stát, který na to byl zvyklý, který na tom dokonce stavěl a byl závislý. Běžná součást života i kultury (historicky i novodobé/sou­časné). Je to o mentalitě a zvycích. Jsou státy (tedy kultury a občané), kteří alkohol nemají za potřebí.
Nejde o to, že je něco arabská nebo islámská země (nebo jiná), je to o té mentalitě a morálce těch občanů, pramenící taky s politiky. A jak říkáš, vzory, zvyk a podobně, zkrátka jiné mravy i styl života.
Kdo na Západě nepije, jakoby nežil, začíná se před 15 rokem, „přinejhorším“ kolem 18, kdo nepije je většinou vyvrhel nebo abstinent, který měl s pitím vážné problémy a MUSEL přestat.

Disraeli

Jo, a když říkám, že jsem v SAE viděl muslimy pít alkohol, tím nemyslím, že se nějak opíjeli a že tam pořádají nějaké chlastací večírky. Myslel jsem to tak, že si na nějké schůzce nebo k večeři dají nějakou sklenku a podobně (hotel, restaurace i bar). Pracovně nebo možná i pro zábavu, ale řekl bych, že i tak pijí málo, dodržují míru nebo nevím. Ale prostě abys tam venku nebo kdekoli narazil na nějakého muslima-opilce (otrapu, bezdomovce atd), je velmi nepravděpodobné. Takže SAE je jediná země, kde jsem viděl, že těch povolení muslimové (alespoň někteří) využívají… jako nabudu machrovat a zase všude jsem nebyl a když tak třeba ne dlouho, ale v Ománu třeba jo a tam fakt nikdo (z muslimů) nepije. Podobně je na tom i ten Kuvajt, Brunej a další.

Filip84

My jsme se, možná, ne úplně pochopili. Existují určité theorie státu a práva, podle kterých by se měla přijímat legislativa; základem v liberálním pojetí právního státu by měl být konsensus 85% osob, které budou tu povinnost, nebo zákaz, dobrovolně dodržovat, no a ten zbytek se z části přesvědčí, a z části donutí. Samozřejmě státy, jejichž právo stojí na „boží vůli“, tak to mají jinak, a to, že v musulmanských zemích ten konsensus, obecně, je dokládá, že ten zákaz je legitimní, o tom žádná.

Ale jakýkoli příkaz, nebo zákaz, se porušuje. Já jsem tím chtěl říci, že i když je nepití alkoholu věcí tradice, i když je to věcí víry, a i když běžně neuvidíš nikoho z místních pít na veřejnosti, tak stejně ten alkohol v té společnosti bude, bud pašovaný, bude se pít doma, a je otázka, kolik lidí takto bude pít, protože na to, samozřejmě, žádné průkazné statistiky nejsou. Pravděpodobně to budou jednotky procent, ale budou.

V zemích, kde to je nezákonné, tak sorry, ale jako turista nemůžeš nikoho vidět pít. Pochop:

  1. jsou za to drakonické tresty (Saúdoarabské království, například), takže, když už se pije, tak doma, a o samotě,
  2. byť tady mají lidé představy a předsudky různé, tak oni ti blízkovýchodní musulmani, o kterých se zmiňuješ, mají typově úplně jinou míru úcty k právu, kultuře, řekněme společenským konvencím, a podobným věcem.

Tady ne, tady je spoustě lidí absolutně jedno, že svým chováním jsou širokému okolí na obtíž. To ale není ani normální, ani to není v celém světě!

Třeba Japonci, že jo: Japonci pijí, alkohol tam má normálně tradici, ale ožralého Japonce na ulici prakticky neuvidíš, protože to není společensky tollerováno, a protože Japonci se, většinou, prostě nechovají tak, že by na své okolí ostentativně kašlali.

cappuccino

To jsi jeste nevidel Japonce na Oktoberfestu!!:)

Filip84

cappuccino: Dokážu si představit:

  1. Japonci neumí odbourávat alkohol, fysiologická anomálie,
  2. Normálně nějak moc nepijí, a do toho jsou malí, takže moc nesnesou.
  3. Japonsko je, tedy pro mne, docela peklo na zemi, protože oni žijí svázáni nesmyslnými pravidly, a je tam takový pořádek, že to je až nesnesitelné. To bych, prostě, nedal: stokrát raději bych jel vlakem s egyptskými železnicemi, než japonskými.

Jak oni jsou formálně upjatí, tak pokud mají uzavřít nějaký business contract, tak se ti businessmani sejdou v hospodě, tam se zlejou do němoty, v tom stavu si, vlastně, ověří, jak se věci opravdu mají, a když to odpovídá, druhý den, až se vychrápou z kocoviny, a zajedí ji miso polévkou, tak to podepíší! 🙂

Takže: nepřekvapuje mne to! 🙂