jirka F

Dala by se tato etapa, spíše novověké klimatické optimum než globální oteplování?

Ve středověkém klimatickém optimu bylo také několik lét parných a sám Karel IV. jezdil do Prahy pro melouny.Vyznačovalo výrazným oteplením podnebí, především v oblasti Severního Atlantiku, ale souviselo také s dalšími klimatickými změnami té doby v Číně,a jiných zemích.Hladiny světového oceánu byly kolem roku 1200 n.l. asi o 20 cm výše než jsou dnes.

zdroj:https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C­3%A9_klimatic­k%C3%A9_optimum

zdroj2:https://pixaba­y.com/cs/depre­se-cykl%C3%B3n-island-63213/

Nejlepší odpověď
nyjono

Taky mám informace, že probíhají dlouhę klimatické vlny. A protože se v dávné minulosti spíš neměřilo než měřilo, zprávy jsou sporadické. Teď zrovna je vlna tepla.
Rybník u nás má o 1 m míň vody, než je v posledních létech běžné, ale soused říkal, že v r. 1947 byl rybník úplně vyschlý.

Další odpovědi
Kepler

V rámci klimatu celé Země je těžké mluvit o nějakém optimu. Klima se měnilo už nesčetněkrát. Pro určité zeměpisné šířky to znamenalo změnu k lepšímu, pro jiné k horšímu. Pokud se omezíme na území ČR, těžko to považovat za příznivou změnu, především kvůli nedostatku vláhy.