Lgee

Dal by se tímto způsobem založit stát?

Řekněme třeba 25000 km, v jedné z nejchudších zemi světa v Africe díky tamnější zkorumpované vládě, kdyby měl někdo potřebné tisíce miliard?
Podobný dotaz sem někde četl ale bez odpovědi.

Odpovědi
dubraro

Vzhledem k tomu, že dnes je prakticky celý povrch Země pokrytý státy, vznikají nové státy jen odštěpením části již existujícího státu. Například Kosovo od Srbska. Možná by to šlo i odkoupením území, pokud by byl někdo ochoten prodat. Tak nějak vznikl Izrael. Ale nevím, jestli by bylo z hlediska mezinárodního práva možné, aby byla jedna osoba „majitelem státu“.

zjentek

Oni by ti do smrti nedali pokoj, jako Palestině!

Dochy

Pokud jen koupíš území, bude to pořád na území nějakého státu. Pro založení státu bys musel mít nějakou dohodu s původním státem že se toho území vzdává (vyjímá ze své pravomoci a ochrany) a dál si zajistit uznání svého státu ostatními státy světa. Zejména sousedy a alespoň několika „autoritami“ (pokud Tvůj stát např. v Asii bude uznán pouze Marokem, obávám se že Ti to moc nepomůže)

JájsemRaibek

Ano dal. Klidně by se dal založit i u nás, ale podle mezinárodního práva bys k tomu musel splnit podmínky.
Takže bys musel nejprve jmenovat představitele toho státu, což předpokládám, že bys byl ty. A pak jedna maličkost – s tímto vytvořeným státem by musel souhlasit minimálně jeden z členů ostatních států.
Pokud by se tak stalo, mohl bys vydávat svou měnu, své zákony atd.