Kepler

Dal by se předělat klasický foťák na na digitální?

Třeba z důvodu využití kvalitního objektivu?

Nejlepší odpověď
Edison

Link už nenajdu. Ale existoval systém digi snímače s „běžnou kinofilmovou kazetou“. Bylo to drahý a nechytlo se to. Dále existují běžně k mání, za méně běžné finance, digitální zadní stěny pro středoformátové fotoaparáty. Dále o optiku netřeba si dělat starosti. Na mnoho běžných digi foťáků lze nasadit staré objektivy, pokud ne, tak lze použít redukce. A dokonce existuje i velkoformátový digitální systém.

Doplnění: https://digia­rena.e15.cz/pro­mena-analogove-zrcadlovky-v-digitalni-nova-sance
http://www.di­gineff.cz/cla­nek/fotografu­jeme/z-analogu-digital

Další odpovědi
aliendrone

Tak všechno jde, když se chce. Nicméně to postrádá logiku, protože digitální přístroje byly od počátku designovány k tomu, aby na ně mohlo být použito stávající optické příslušenství – objektivy, blesky atd. Taková „přestavba“ by měla podobný smysl, jako předělávka parní lokomotivy na dieselelektrický pohon. ;) :D

Roman71

Keplere, pokud by někdo vyvinul snímací čip tak velký, jako je plocha na světlo citlivé plochy exponovaného filmu, potom by elektronická část byla už jen otázka nějakého software, který by obraz z čipu uložil v nějakém standartním formátu (RAW, JPEG..). Samozřejmostí by musel být displej, aby bylo možno vidět scenérii před expozicí a další neméně nutná věc – blesk. Dalo by se. Zrcadlovky takto koncipovány jsou, místo mechaniky jsou ale napěchované elektronikou.

Dochy

Dal a mám pocit, že jsem i zprávu o nějakým takovým kdysi viděl. Ale je to jen pro hračičky. Jednodušší, levnější, rychlejší a kvalitnější cesta pro běžné smrtelníky je koupit si zkrátka kvalitní digitál.

mosoj

Takováto ptákovina ještě nikoho rozumného nanapadla.
Běžně se to dělá obráceně.

https://digia­rena.e15.cz/star­si-objektivy-na-digitalni-zrcadlovce_4

Kepler

Tak mě to napadlo, když se mi práší na starý Zenit E s velkým a kvalitním objektivem Helios. Je kompletní a funkční, to co fotím, vidím v hledáčku a lze připojit i blesk. Jak píšu níže, snímače příslušné velikosti existují. Možná by to nějaký šikovný kutil typu Jiřího Bohumila zmáknul 🙂

Edison

O kvalitě objektivů helios lze velmi dlouze diskutovat. On není helios jako helios. Jednak co se týče verzí, tak i co do stability kvality výroby. On ve své podstatě kvalitní vůbec není. Je spíše kreativní. Ale s tím se už musí umět pracovat. Pak teprve začne podávat chtěné výsledky… ale kvalitou bych to fak nenazval. Spíše má své charakteristické vady, se kterými lze dost dobře pracovat a kreativně tvořit.

Kepler

Edison: ano, ve tvých odkazech je přesně to, o co mi jde. Ale zdá se, že to nebude levná záležitost.

Edison

A pokud jde jen o použití starých objektivů… na to jsou nejvhodnější mirrorless aparáty pro svou krátkou registrovou vzdálenost, poskytují tedy doststek prostoru pro použití nejrůznějších redukcí prakticky na jakýkoli objektiv. A mimochodem existují i redikce schopné plně manuální objektiv i automaticky ostřit a funguje to velmi dobře… případně i s objektivy které nemají vlastní ostřící mechanismus (lze používat objektivy např. mikroskopové, projektorové a nakonec… i když dáš dvě čočky do ruličky od toaleťáku… bude to fungovat.

Kepler

mosoj: jo, tak nejdřív si musím koupit dogitální fotoaparát a pak do něj nějak zmermomocnit objektiv z klasického foťáku. Geniální!

mosoj

Ano. Dělají to tak všichni, kteří o to stojí a nevadí jim , že musí fotit na manuál.

Edison

Zbytečná starost… Běžně to funguje. 😁

Kepler

alien: já si myslím, že právě objektiv je stěžejní součástí každého foťáku. Takové ty mrňavé objektivy v mobilu stojí za h… Nekreslí ostře. V podstatě by se zaměnilo jen záznamové médium: místo kinofilmu CCD nebo CMOS snímač. Velikost políčka by neměl být problém, existují i 35 mm formát Full Frame https://www.o­kay.cz/slovnik-pojmu/velikost-snimace/

Edison

Např. na FF zrcadlovku nikon Df nasadíš VŠECHNY existující nikon objektivy pro zrcadlovky. I pokud je objektiv konstruován pro APS-C aparát to pozná a použije adekvátní část FF snímače. Z dálky tenhle aparát snadno zaměníš za prehistorický, ale velmi kvalitní nikon FM (2, 3). https://www.ni­kon.cz/cs_CZ/pr­oduct/digital-cameras/slr/pro­fessional/df-kit-with-special-edition-af-s-nikkor-50mm-f-1-8-black

aliendrone

Kepler>>> No a právě proto, se od začátku při výrobě profi/lepších digifoťáků s tímhle počítalo – objektivy z klasických kousků mají stejné patice a jdou osadit i na digitály. (ne na kompakty, ale polo/profi)

Jestli ovšem myslíš kompakty – to je ovšem jiná liga, žádný klasický foťák s kinofilmem nemůže logicky dosáhnout jejich rozměrů. Klasický (polo)profidigitál ovšem z dálky klidně zaměníš za jeho předchůdce – automat s kinofilmem > viz https://www.di­gital24.cz/di­gitalni-fotoaparaty/di­gitalni-fotoaparaty/zrca­dlovky/canon-eos-4000d-ef-s-18-55-dc-iii.html?gclid=­EAIaIQobChMIn­r7s25iR3wIVz-R3Ch12wg-PEAQYASABEgL5lfD_BwE a starý objektiv z klasického kousku na tenhle digiťák normálně nandáš. (pokud to JE výměnný objektiv, jak bývalo/běžně je u profikousků standardem, integrovaný samozřejmě nikoliv)

Kepler

Jde mi o to předělat kompletní klasický filmový aparát na digitál – viz nahoře.

aliendrone

Já ti rozumím, ale ty mě nechceš chňápat. Kdysi byly foťáky (profi – jednooké zrcadlovky)) z těla (závěrka, mechanismus pro film, baterky, hledáček atd.) a z VÝMĚNNÉHO objektivu (clona, čočky).

Dnes je to STEJNÉ, akorát místo filmu je za zrcadlem CCD čidlo, odpadly motorky převíjení filmu – prostě tyhle věci) Hledáček je už také obvykle elektronický a objektivy jsou POŘÁD výměnné. (a ty staré nacpeš klidně na digiťák, akorát se budeš muset spokojit, že nebudou mít automatické ostření atd. – to budeš muset provádět postaru ručně.

Jak říkám v odpovědi, teoreticky to JDE předělat starou kinofilmovou zrcadlovku na digiťák vykucháním nepotřebností a dodáním elektroniky- jenže je to prostě jako předělávt parní okomotivu na dieselelektrickou mašinu. Mnohem laciněji vyjde koupě nového (od základu tomu přizpůsobeného) digitálního přístroje. :)