Viktorie II.

Dal by se porovnat socialismus a kapitalismus i takto?

Za socialismu byly prázdné regály a peněženky plné a v kapitalismu jsou regály plné, ale peněženky prázdné.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Zřejmě jsi ještě mladá. A vy mladí všechno většinou moc zjednodušujete. A všechno přehodnocujete pouze přes peníze a zboží. Ale jde rovněž o společenské poměry a také vztahy.
Pravdou je, že v dnešním kapitalistickém systému je většinou, po stránce hmotných možností, vše lepší, ovšem po uvedené stránce druhé, je to bída.
A není pravda, že za socialismu byly regály prázdné a peněženky plné.
Pochopitelně zboží bylo, vzhledem k nepropojenosti obchodních vztahů s celým světem, méně.
A co se týká peněženek, tak měli všichni vetšinou skoro stejně a tak akorát. Ale opravdu skoro všichni (mimo veksláků, zelinářů a řezníků).
Ale nebyli žádní bezdomovci a i kriminality bylo podstatně méně. Ne že by někdo nefachčenky „dotoval“ nějakými podporami, ale všichni museli pracovat a dostávali mzdu, ze které bez problémů, ale taky bez velkého „vyskakování“ vyžili.
A rovněž není pak pravdou, že jsou v současnostri peněženky prázdné. Pouze jsou podstanější rozdíly v příjmech, vzhledem ke schopnostem a možnostem jednotlivců.
Takže, každý z těchto dvou systémů má své klady a zápory.

Dodatek k rozšíření otázky.
Je zbytečné se zlobit, pokud má někdo jiný názor. O tom je diskuze. A pokud někdo nesnese nesouhlasný názor „s nadhledem“ a relevantní protiargumentací a cítí se uražen, opravdu nemá cenu klást takové otázky.
Sokromně vždy, když narazím na diskutéra s tímto přístupem, tak ukončuji diskusi ironickou formulací – ano, máš pravdu „jako vždycky“. 😉

Další odpovědi
mosoj

Jsi vedle jak ta jedle. Svět není a nikdy nebyl jednobarevný.

Drap

Nedal, jsi úplně mimo, nevíš o čem píšeš.

aliendrone

Určitě bych našel LEPŠÍ srovnání. Za socíku bylo VŠECHNO, jen bylo potřeba mít peníze nebo známé. Za kapitalismu ti pomohou jen ty peníze, to je celé. Prázdé kapsy/plné kapsy – tehdy jako dnes, jak kdo. Ale je fakt, že tehdy ten, kdo se snažil/nebyl líný si celkem snadno přišel na své (byť třebas vstoupil do „šedé ekonomické zóny“ – melouchy atd.).

Mé oblíbené porovnání socíku vs (současný) kapitalismus: „ZE SYSTÉMU ZHOVADILÉ TOTALITY JSME PŘEŠLI NA SYSTÉM TOTÁLNÍ ZHOVADILOSTI!“ ;) :)

hapiky

Kapitalističtí sociálové mají větší životní úroveň, než někdejší pracující v socialismu.
Plné peněženky v socialismu měli jen tzv. vyvolení. Naopak, prázdné peněženky v kapitalismu mají ti, kteří jsou nuceni dělat za minimální mzdu.

elkon

Možná v opravdovém kapitalismu. Ne tak u nás, kdy je mnoho věcí ošizených, nic nevydrží a potraviny často nekvalitní (samé náhražky). Každý se snaží druhého podvést a na jeho úkor vydělat. Nic se neopravuje, protože by podnikatel neměl tržby. Kšeft zkrátka vyhrává nad kvalitou.

Hlada

Ano, já to také tak říkám. Tu dobu jsem zažil. Pochopitelně jde o nadsázku.

da ny

Nedal.
Posuďte sama.
Každý to bude „vidět“ jinak. :)
Mám trochu „problém“ s těmi prázdnými regály a plnými peněženkami za socialismu.
V tomto režimu jsem žila jen 30 let. Nikdy jsem nezažila prázdné regály v obchodech!!!
Byla období, kdy přechodně některé zboží chybělo, protože ho bylo omezené množství (dováženo, vyráběno atp.), bylo v koupě schopnějších oblastech (hornických, hutě, průmysl) brzy vykoupeno.
„Někdy je lepší držet hubu a myslet si svoje.“ I tato věta platí pro oba režimy.
Před revolucí jsem měla čistého 3 000 – 4 000 Kčs. (normovaná práce ve zdravotnictví). Výživné, těsné před revolucí už 500 Kč. Za bydlení 420 Kč /přibližně OSMINA – DESETINA PŘÍJMŮ/ , strava 500 – 700 Kčs/měs. Pro 2 osoby (matka+dítě). Oblečené jsme byly velmi moderně, až luxusně. Šité a pletené na míru, hodně z Tuzexu. Standardní vybavení domácnosti. Běžné výlety, ZOO, NDR, výstavy, tuzemské dovolené.
Od 35 let věku jsem osoba OZP (bez možnosti vykonávat původní povolání).
Za bydlení (51 m² samá chodba) dám nyní cca 7 800 Kč. Tj. 50% z důchodu. A měla bych zvednout zálohy na energie. O dávky státní sociální podpory zatém nežádám (asi od 30% za bydlení z celkových příjmů). Pár měsíců jsem „prduch“, s částečným úvazkem.
Každý to má jinak. Po úhradě poplatků za bydlení (u nás je nájemní bydlení v městském bytě nejdražší), stravu, základní drogerii, telefon, TV a internetu mi na lékárnu, ošacení, dárečky, kulturu zbývá podstatně méně, než za socialismu. Dovolené už žádné (není za co), auto bych neuživila. Musím chodit do práce, ale také chci :)

JežíšKristus

Kapitalismus je systém, který pomohl nejvíce lidem na světě z chudoby. Zejména se podívejte na tzv asijské tygry. Za dnešní mzdu si toho nakoupíme víc, než za socialismu.

plebs

Oba Ismy by mohly časem zapadnout do propadliště dějin.

Disraeli

A co je nahradí v blízké (i vzdálenější) budoucnosti? Feudalismus, otrokářská společnost, nebo úplná anarchie – i bez ekonomiky?
(Protože jiná možnost není… Neexistuje).
Kapitalismus je označení pro (funkční) převážně svobodnou ekonomiku, založenou na soukromém vlastnictví a volnosti s tím spojené.
Pokud nebude socialismu/ko­munismus ani kapitalismus, tak nebude ani ekonomika (protože obojí je jen označení pro ekonomiku… Jednu nefunkční a neefektivní a druhou funkční).

Do propadliště dějin se může jednou propadnout všechno, ale to už je jiné filozofování a je to všeobecně neurčité… Pokud nemáš jiný (nový) ekonomický systém a uspořádání společnosti, která by nahradila existující, tak je v nejbližší době nic nenahradí a kapitalismus se v budoucnu nikam nepropadne.

Viktorie II.

plebs, a co fašismus, nacismus a další?

Viktorie II.

Drape, o čem bych měla psát, abys tomu porozuměl i ty?