Tw!st

Dají se vycvičit k hlídání/obraně i nebojoví psi?

Vím, že k hlídání pozemku nebo k obraně osoby jsou nejvhodnější bojová plemena psů, nejlépe takový rotvajler/pit­bull/německý ovčák. Šlo by ale vycvičit (s výcvikem od profesionála) k obraně i nějaká mírumilovná plemena psů, která k tomu „nejsou stavěná“? Samozřejmě nemusí to být hned pudl, ale co třeba takový husky, československý vlčák nebo zlatý retrívr? Za předpokladu že bych měl takového psa a měl by kvalitní výcvik, mohl bych se na něj spolehnout, že kdyby mě například někdo na ulici napadl, tak by uměl zasáhnout? (samozřejmě s tolerancí, že by v boji nebyl tolik efektivní jako bojoví psi)

Nejlepší odpověď
Drap

Žádní bojoví psi nejsou. Kynologie takový termín nezná. Jsou to jen smyšlenky novinářů a tím oblbují lidi. Samozřejmě jde vycvičit každý pes téměř na cokoli. Některý má k tomu větší předpoklady, jiný menší. Rozdíly však jsou u konkretního plemene. Některá plemena jsou k jistým činnostem vhodnější než jiná. Ano, i retrívři dokáží dělat dobře obranu s pořádným zákusem. Na druhé straně jsou i němečtí ovčáci, kteří se pořádně kousat nenaučí. Jsou to však převážně výjimky. Trochu specifičtí a na tyto věci o něco obtížněji cvičitelní jsou husky a malamuti. Problémy při obraně mívají dost často i českoslovenští vlčáci. /Projevuje se u nich poměrně často plachost z vlčí krve/

Další odpovědi
dejavu

K obraně se nejlépe cvičí psi z okruhu pracovních plemen. Samozřejmě je možno vycvičit jakéhokoliv psa, ale musí mít k tomu vlohy. Též se špatně cvičí mrňaví psi, i když by je to moc bavilo, protože se cvičí na kousání na figurantův rukáv, ne do jeho Achillovek a do zadku. 😁
Pokud je pes na obranu vhodný a k ní cvičený, zná povely, na které se má zakousnout i pustit, takže ano, na cvičeného psa by ses mohl spolehnout, že zasáhne.
Každý si to se svým psem může na cvičáku zkusit, jak se staví k obraně, to není problém, pokud tam mají figuranta, který je nedostatkovým zbožím. :)

Danina65

Zase jednou shoda s Drápem, jsem na termín „bojová plemena“ drobátko alergická. Mým životem prošlo mnoho psů různých plemen, velikostí a stupňů agresivity, několika jsem dělala majitelku, spíše mámu. Pokousána jsem byla pouze jednou, a to sousedovic pražským krysaříkem.Ten zrovna nevyvolává představu bojového plemena, nicméně to byl hajzlík a šel po Achilovce.

Smlouvyzdarm

Nic není nemožné. Nejsem sice zrovna „pejskař“, ale obecně je stejné jako se vším ostatním pokud budete mít dva metry, budete mít lepší předpoklad stát se dobrým basketbalistou než člověk měřící 150 cm. Pokud budete mít IQ 140 budete mít lepší perspetivu, vystudovat a následně profesně uspět. Vždy to bude, ale jen předpoklad a vždy se může najít někdo kdo bude mnohem menší a i tak bude mnohem lepším baskeťákem nebo bude mít nižší IQ, ale profesně to dotáhne dál – prostě jsou to jenom předpoklady. Mám známého u psovodů a ten například mluvil o malém knírači (drogař) a že ho cvičí i na rukáv… Asi to nebude zrovna tanec jako s rotvajlerem, ale i ten malý pes je toho prostě schopen.