zjentek

Co znamená zkratka dBZ v souvislosti s počasím? Umí někdo stručně vysvětlit?

Nějak tomu nerozumím… nepochopil jsem. );

(Furt se snažím dobrat toho, jak dlouho /přesně/ bude na konkrétním místě pršet, kdy přesně začne, kdy přesně přestane… a nejde mně odhad. Něco mi asi utíká. Díkuji.)

Nejlepší odpověď
annas

Nepomůže vám odkaz?

Souvisí s fungováním meteorologického radaru.

"Přístroj nejprve pomocí parabolické antény vyšle úzký (desetiny až jednotky stupňů) a krátký (v řádu mikrosekund) puls radiových vln na určité frekvenci. Tento signál se při kontaktu s objektem ležícím v cestě jeho šíření částečně odrazí a rozptýlí. Část odražené energie původního pulsu přitom směřuje zpět k radiolokátoru, kde je přijímací anténou zachycena, převedena do elektronické podoby a získaný signál je pak vyhodnocen.

Množství odražené energie je přímo úměrné součtu šestých mocnin průměrů přítomných kapiček vody či částic ledu. Obvykle používanou jednotkou odrazivosti je 1 mm6/m3 , pro praktické účely se užívá logaritmická jednotka dBZ, kde odrazivost [dBZ] = 10.log (odrazivost [mm6/m3 ]), tedy 0 dBZ odpovídá odrazivosti 1mm6/m3. " atd.

https://www.in-pocasi.cz/clan­ky/teorie/radar-srazky-6.8.2014/

--
Určení intenzity srážek
„Intenzita srážek je závislá na hodnotách radarové odrazivosti [dBZ] (na radarovém snímku jednotlivé barvy). “

https://www.me­teoradar.cz/o-radaru.php

Další odpovědi
Lino22

dBZ je míra odrazivosti cíle vůči zvolené jednotkové odrazivosti, tak jako třeba dBV je míra napětí vůči jednomu voltu. Odrazivosti Z velice intuitivní veličina s jednotkou mm2/m3, neboli součet všech odrazivých ploch (mm2) v nějakém objemu (m3).

Pokud je ale vlnová délka (radaru) výrazně větší než odrazivý cíl (kapka deště), nebude se signál odrážet nijak snadno (tak jako třeba v akustice hluboké tóny obcházejí překážky) a je nutno zavést korekci, díky které dostaneme velice divoce vypadající jednotku mm6/m3.

Vlnová délka meteorologického radaru je přibližně 5cm, průměr kapky pak třeba 2mm.

Neboli dBZ ukazuje jak moc se pulz z radaru odrazí od cíle.

Lino22

Možná, že nejjednodušší odpověď je ** Z[v dBZ] = C + Pr + R**
C [dB] = je konstatnta v hodnotě 65 až 75
Pr [dBm] = výkon odraženého signálu na vstupu přijímače
R [dB] = 20log vzdálenosti cíle