loruen

Co znamená za krevní skupinou číslice, která tam dřív nebyla?

Např.A1, 02

Nejlepší odpověď
marci1

Jedná se o označení antigenity (reakce s anti-A protilátkami).
Antigenita u skupiny A nemusí být jednotná. Rozlišujeme několik podskupin (A1 – A6) podle antigenity těchto skupin (nejsilnější antigenitu a tudíž nejsilnější reakci s anti-A protilátkami má skupina A1, nejslabší A6). Nižší antigenita je podmíněna nižším procentuálním zastoupením erytrocytů s antigenem A (zbylé erytrocyty mají pouze antigen H).
Obdobná je situace u skupiny B. V případě skupiny AB rozlišujeme podskupiny rovněž – můžeme se setkat například se skupinou A2B1. 🙂

Zdroj: http://geneti­ka.wz.cz/skupi­ny.htm