Co znamená, když se řekne: „Koruna vůči Euru posiluje/oslabuje“? Jaký vliv to má na BĚZNÉ občany?

Nejlepší odpověď
quentos

Znamená to, že se mění její kurz vůči Euru. Na běžně občany to má vliv ten, že když půjdete do směnárny/banky, pořídíte euro za méně korun, když vůči euru koruna posílí, a naopak. Naopak ale silná koruna je strašákem pro obchodníky a prodejce, ti začnou po radikálním posílení koruny zdražovat. Všechno má své pro a proti.

Další odpovědi
Bičiště

Posilování koruny vůči Euru je strašákem pro exportující podniky.Kurzovní ztráta snižuje jejich zisk,jelikož exportéři si své tržby mění na domácí měnu.Čistě exportujících podniků je málo, i oni nakupují na zahraničních trzích,takže při vývozu ztrácí,naopak dovoz se jim zlevňuje.Posilování koruny je známkou růstu ekonomiky,ale může být i výsledkem spekulací na devizovém trhu. Na posilování koruny vydělají dovozci, Euro se pro ně stává lacinějším – lacinějí nakupují.Jednoduše řečeno: Posilující koruna zdražuje vývoz a zlevňuje dovoz.Takže při posilující koruně by se např. mohla snížit cena ropných produktů,výlet do Egypta přijde levněji,atd. Naopak, silná koruna zdražuje pobyt cizích turistů v ČR – ČR se pro ně stává drahou.Běžný občan při posílení koruny může předpokládat,že se nezdraží zboží z dovozu,může i zlevnit, a měl by levněji pořídit dovolenou v zahraničí.To je ale jenom výklad ekonomických zákonů,skutek může být jiný.Díky silné koruně se může snížit finanční efekt až o miliardy na dotacích pocházejících z EU.Pokud by se kurz koruny vůči cizím měnám vychyloval natolik, že by to ohrožovalo celou ekonomiku, zasáhne ČNB.