mapex

Co znamena fráze "být v lihu " ?

Nejlepší odpověď
anonym

Být opilý.
Vzorec alkoholu (ethanolu) jeje C2H5OH. Je to velmi jednoduchá chemikálie. Jeho synonymní názvy jsou ethanol, etanol, etylalkohol, líh. Je vyráběn mikroby, které jsou v nádobách s rostlinnou drtí. Mikroby se živí cukrem z této drti a jejich výměškem je právě alkohol. V určité chvíli, když je koncentrace alkoholu již příliš vysoká mikrobi zmírají. Dá se ale vyrobit i uměle.

Další odpovědi
anonym

Zrovna v něm jsem,ale trošičku, opravdu! 🙂

Elk

Řádně vožralej, řádně vožralej, ale nežli vyztřízlivíš, tak ti není HEJ!

klumprt

Myslím, že tato fráze popisuje spíš dlouhodobější stav než jednorázové opojení. Říká se:

  • Ten je věčně v lihu.
  • Po návratu z vojny jsem byl čtrnáct dní v lihu.
  • Od svých dvaceti je denně v lihu.

Kdežto když se naleju např. v pátek, tak neřeknu:

  • Jsem v lihu.

ale spíš:

  • Jsem našrot, naplech, našlupky, vylitý jak váza.

Nebo, co se mi obzvláště líbí:

  • Jsem nachcanej, jak vězeňskej kbelik.

(Admin ráčí odpustit vulgarismy, ale v tomto případě nejsou útočné ani samoúčelné.)