Yeeeeeee

Co znamená „Dickensovský kapitalismus“?

Nejlepší odpověď
annas

Charles Dickens byl svědkem důsledků nastupující průmyslové revoluce v Anglii a ukázal, jak kapitalismus ovlivnil životy chudých a utlačovaných.

D. kapitalismus kritizoval, ty bohaté hodnotil negativně, protože pohlcují chudé. .Ukázal, jak roste životní úroveň bohatých, ale naproti tomu, jak systém škodí chudým, Takže systém je destruktivní.

D. ohalil zneužívání dětí a využívání j jejich práce, dlouhá pracovní doba v továrnách i u dospělých, nízké mzdy, samozřejmě všech dělníků.

DIckens se proslavil autobiografickými díly s typickými dětskými představiteli. .

Jde jen o obecný pohled, ale je třeba, abyste z četby doplnit konkrétně, proč třeba děti pracovaly především v textilním továrnách, nebo dokonce v šachtách, proč … atd. .

Eva Pilarová zpívala" Raději jsem neměla ten román, raději jsme neměla ho číst … ". Oliver Twist…

Co myslíte, bylo by dobré, nebo špatné, abyste si román přečetl či přečetla a dověděl/a se D. pohled na kapitalismus?

Další odpovědi
aliendrone

Eh, předpokládám, že půjde o stav z počátků průmyslové revoluce. Žádné odbory, žádný „Zákoník práce“ s bejkárnami jako 8mihodinová pracdoba či placená dovolená apod. Prostě jiná doba. :)

Emefej

Přečti si Olivera Twista.

Ametyst

7-týdenní pracovní doba 12 hodin a víc. Žádná práva např. při úrazu. Zaměstnavatel nikdy neručil za smrt člověka v praci, atd. Spousta nezaměstnaných lidí bylo nuceno žebrat a krást.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

Ametyst >>> ;) :) Jo, Sedmitýdenní pracdoba/rok, to ZNÁM. Jistě je řeč o státní byrokracii, tam tuto „bestiální normu“ OPRAVDOVÉ PRÁCE občas i splní. ;) :D :D